Затрати на ветеринарію для корів більші, ніж для кіз, навіть через вагу тварин. Коли отелюється корова, вона потребує профілактики від багатьох хвороб. Натомість козі то не потрібно, якщо вона здорова: вона краще відновлюється після окоту, ніж корова.
Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповів керівник із тваринництва ТОВ «Мукко» Іван Зазуляк.
«Мастит, такий поширений у корів, для кіз нехарактерний ‒ ми не помічали, ‒ зауважив він. ‒ Хіба що запалення після механічного пошкодження вимені. Щоправда, трапляється хвороба синє вим’я, яка не лікується ‒ козу треба вибраковувати».
За словами Івана Зазуляка, основна хвороба кіз ‒ пневмонія.
«Навіть голландці констатують: які б сприятливі умови утримання не створити, пневмонії не уникнути. Проте ми знаємо, як її лікувати», ‒ стверджує він.
Проблем із ратицями у кіз немає, відповідно, і з кульгавістю. Але копита все одно треба регулярно обрізати, бо деформується постава ноги.
«Це робиться дуже швидко та просто. Ми обрізаємо ратиці двічі: після окоту і перед запуском цапа до кіз», ‒ зазначив Іван Зазуляк.
Для кіз у «Мукко» є обов’язкова програма вакцинації, особливо від пастерельозу, хламідіозу, клостридіозу.
При цьому існує проблема з вакцинами й ліками для кіз, наголошує Іван Зазуляк.
«Хоч можна використовувати препарати, зареєстровані для інших тварин. Наприклад, ми користуємося коров’ячою вакциною від пастерельозу, бо вона на основі потрібного нам штаму пастерели, ‒ уточнив він. ‒ Це підтвердили й голландці ‒ виробники вакцини. Але ліпше брати препарати, зареєстровані для кіз, ‒ навіть із огляду на те, що за виникнення проблем можна висунути претензії виробнику».