53
Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) інвестував рекордні майже 2,4 млрд євро в Україні у 2024 р. після 2,1 млрд євро у 2023 р. Банк є найбільшим інституційним інвестором в Україні, який суттєво збільшив обсяги інвестицій після початку повномасштабного російського вторгнення у лютому 2022 р. Загальний обсяг наданого ЄБРР в Україні фінансування під час війни становить майже 6,2 млрд євро.
Пріоритетними сферами діяльності ЄБРР в Україні є підтримка енергетичної безпеки, життєво важливої інфраструктури, продовольчої безпеки, торгівлі та приватного сектору. Торговельне фінансування враховується у загальному обсязі разом з інвестиціями.
У 2024 р. ЄБРР надав рекордні 833 млн євро фінансування через партнерські фінансові установи в Україні, у тому числі 472 млн євро на підтримку торговельного фінансування у рамках своєї Програми сприяння розвитку торгівлі. Банк продовжує використовувати розподіл портфельних ризиків в якості основного інструменту забезпечення доступу українського бізнесу до фінансування. Наразі ЄБРР є провідним надавачем подібних гарантій у країні.
ЄБРР також активно працює з донорами в Україні. З 2022 р. Банк мобілізував донорську підтримку для України, у тому числі нефінансовані гарантії, на загальну суму понад 2,6 млрд євро, з яких майже 1 млрд євро було залучено лише у 2024 р. З 2022 р. основними донорами були Європейський Союз, Сполучені Штати Америки, Франція, Норвегія та Нідерланди. Основними донорами у 2024 р. були Європейський Союз, Франція, Норвегія, Південна Корея та Нідерланди.
Після досягнутої у 2023 р. угоди щодо збільшення оплаченого капіталу Банку на 4 млрд євро для подальшої підтримки України ЄБРР планує підтримувати обсяг інвестицій на рівні близько 1,5 млрд євро на рік з потенційним збільшенням на етапі відновлення.
«Наші акціонери виявили величезну впевненість у нас, погодивши значне збільшення капіталу для підтримки нашої діяльності в Україні та інших країнах, які зазнають впливу війни. Більш за все я хотіла б, щоб 2025 рік став роком відновлення. Саме в цьому ЄБРР здатний проявити себе максимально – ми використаємо наші фінансові знання і досвід для того, щоб допомогти відбудувати краще, ніж було», сказала Президентка ЄБРР Оділь Рено-Басо.
Серед яскравих прикладів діяльності ЄБРР в Україні у 2024 р. слід відзначити дуже інноваційну гарантію для страхування воєнних ризиків, метою якої є підтримка торгівлі в умовах війни; участь в угоді у телекомунікаційному секторі обсягом 435 млн дол. США, яка стала найбільшою прямою іноземною інвестицією в Україні під час війни; надання фінансування у приватному секторі поштовому оператору «Нова пошта», виробнику харчування для домашніх тварин «Кормотех» і виробнику біонічних протезів «Esper Bionics»; сприяння реінтеграції ветеранів війни в економічну діяльність, а також значні кредити в енергетиці, інфраструктурному, банківському і муніципальному секторах.
В умовах масштабних відключень електроенергії, що відбуваються в Україні внаслідок російських обстрілів її генеруючих потужностей, ЄБРР сфокусувався в енергетичному секторі на фінансуванні децентралізованої малої генерації, яка допоможе у забезпеченні безперебійного енергопостачання для населення та бізнесу.
Загальний обсяг фінансування, наданого ЄБРР в енергетичному секторі України з 2022 р., сягнув 2 млрд євро, з яких 639 млн євро було підписано лише минулого року.
Також Банк надав кредит 80 млн євро українській державній нафтогазовій компанії «Укрнафта» на закупівлю та встановлення по всій країні обладнання для розподіленої малої газової генерації електроенергії та когенерації загальною потужністю близько 100 МВт. Цей проєкт також сприятиме більшій стійкості енергетичного сектору.
Крім цього, ЄБРР підтримав появу нових учасників на ринку енергогенерації, зокрема кредитом 180 млн євро для «Укрзалізниці» на закупівлю та встановлення по всій країні малих газових генераторних установок загальною потужністю до 270 МВт.
Раніше у 2024 р. Банк також підписав пакет фінансування обсягом 200 млн євро для провідної української гідрогенеруючої компанії «Укргідроенерго» на подолання наслідків постійних російських обстрілів. До цього пакету увійшов кредит ЄБРР обсягом 100 млн євро і паралельний пільговий кредит на 100 млн євро від Італії. Метою проєкту було надання компанії екстреної підтримки для відновлення і продовження генерації електроенергії.
Паралельно з цим реалізовувався підхід до підтримки енергетичної безпеки Україні на основі партнерства з українськими фінансовими установами. У вересні Банк запустив програму «Підтримка енергетичної безпеки» (ESSF) загальним обсягом 700 млн євро, метою якої була підтримка інвестицій у проєкти децентралізованої енергогенерації, зберігання енергії та енергоефективності, які реалізуються українськими компаніями, містами і домогосподарствами. Уже за перші три місяці після запуску цієї програми ЄБРР підписав або затвердив відповідні фінансові угоди з 4 банками-партнерами на загальну суму 525 млн євро.
Ще одним пріоритетом для ЄБРР був муніципальний сектор, в якому Банк надав кредити Києву та Харкову у розмірі відповідно 50 і 25 млн євро, а також Кривому Рогу, Миколаєву та Луцьку. Ці кошти будуть використані для задоволення потреб комунальних підприємств тепло- і водопостачання, а також транспортних підприємств у ліквідності.
З урахуванням довгострокової перспективи розвитку української енергетики ЄБРР також підтримав прагнення України до збільшення частки ВДЕ у загальному балансі.
Зокрема, Банк надав кредит 60 млн євро власнику мережі АЗС «Галнафтогаз», який став його першою інвестицією у сегменті біопалива в приватному секторі з початку війни. Мета цього проєкту – підтримка виробництва в Україні біоетанолу, при використанні якого утворюється на 70% менше парникових газів, ніж при використанні традиційних видів пального.
Також Банк створив спільне підприємство у секторі ВДЕ з досвідченою німецькою компанією GOLDBECK SOLAR Investment, яка спеціалізується на інвестиціях у сонячну енергетику, з метою будівництва та експлуатації нового проєкту сонячної генерації в Україні.
У секторі транспортної інфраструктури ще один кредит 300 млн євро для «Укрзалізниці» допоможе компанії оновити локомотивний парк для забезпечення стабільного і безперебійного надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів, зокрема сільськогосподарського експорту і критичного імпорту.
З метою покращення автомобільного сполучення між Києвом та сусідніми країнами Європейського Союзу 267 млн євро з існуючого кредиту на розвиток дорожньої інфраструктури було спрямовано на невідкладні ремонти автошляху M-06 у напрямку до Словаччини та Угорщини, інтенсивність руху по якому зросла під час війни.
Крім фінансування, ЄБРР продовжує підтримку реформ в Україні. Це є важливим не лише для залучення більшого обсягу інвестицій приватного сектору, а й у контексті євроінтеграційних прагнень України.
Через програму «Українська архітектура реформ» та Раду бізнес-омбудсмена Банк працює з Урядом та іншими державними органами над вирішенням питань, пов’язаних з євроінтеграційними процесами та забезпеченням відповідності вимогам ЄС, тоді як електронна платформа ProZorro підвищила прозорість та ефективність публічних закупівель в Україні.
ЄБРР також допомагає Україні підготуватися до ефективного використання значних обсягів фінансування, які очікуються на етапі відновлення. Разом з Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) та Світовим банком він сприяє розбудові інституційної спроможності українських міністерств та інших державних органів, зокрема надає Державному агентству з відновлення та інфраструктури України технічну допомогу в створенні ефективної групи реалізації проєктів.
Загальний обсяг наданого ЄБРР у 2024 р. фінансування сягнув 16,6 млрд євро, що на 26% більше попереднього рекорду 13,1 млрд євро, встановленого у 2023 р. Фінансові результати Банку будуть оголошені навесні.