242
Угоди злиття та поглинання (M&A)
За оцінками InVenture, обсяг анонсованих та завершених угод M&A в Україні, включаючи корпоративні угоди, венчурні транзакції в технологічному секторі, а також угоди з приватизації державного майна та продажу заставних активів за підсумками 2024 року становив $1,2 млрд. Враховуючи невисоку публічність і прозорість угод, ми припускаємо, що обсяг ринку M&A в Україні в 2024 році був дещо вищим, за нашими оцінками він може становити близько $1,5 млрд.
Через низьку прозорість транзакцій важко оцінити близько 30% здійснених угод на ринку, значна кількість яких може перевищувати десятки мільйонів доларів. Очевидно також що, десятки угод вартістю від $1 млн і вище не потрапила на радари ЗМІ та не підлягали перевірці АМКУ.
У 2024 році не було мега великих угод вартість яких би перевищувала $200 млн (нагадаємо у 2023 році вартість найбільшої угоди становила $500 млн).
Отже, порівняно з минулим роком сукупний обсяг угод M&A у 2024 році у вартісному вимірі скоротився на 30%, однак з огляду на кількість транзакцій можна констатувати про певне пожвавлення інвестиційного ринку у 2024 році.
Кількість угод M&A в Україні вартістю понад $0,5 млн у 2024 році порівняно з 2023 роком зросла більш ніж на 20% і склала 113 угод (проти 91 угоди у 2023 році).
На іноземних інвесторів прийшлося 45% від загальної кількості інвестиційних угод, а у вартісному вираженні – 60%.
Галузева структура інвестиційних угод в Україні у 2024 році
Сектори |
Кількість угод |
Вартість угод, млн $ |
ІТ, технології та телекомунікації |
41 |
496 |
Будівництво та нерухомість |
29 |
202 |
Сільське господарство |
11 |
129 |
Добувна промисловість |
8 |
102 |
Інші |
24 |
242 |
Всього |
113 |
1170 |
В галузевому розрізі, як за обсягом угод, так і за їх кількістю лідирував сектор ІТ, технологій та телекомунікацій, на який прийшлось $496 млн та 41 угода. На другому місці за обсягом угод – будівельна сфера і сектор нерухомості із показником $202 млн та 29 угод. Третім за інвестиційною активністю був сектор сільського господарства, в якому було здійснено щонайменше 11 знакових угод на суму $129 млн. Добувна промисловість також була в фокусі інтересів інвесторів, більше $100 млн було проінвестовано в рамках 8 угод.
ТОП-3 найбільших угод в Україні у 2024 році
1. Найбільшою угодою був інвестиційний раунд по залученню $200 млн компанією Creatio (розробник no-code платформи для автоматизації бізнес-процесів та CRM) від Sapphire Ventures, StepStone Group, Volition Capital та Horizon Capital. Завдяки новому раунду інвестицій капіталізація Creatio досягала $1,2 млрд.
2. На другому місці угода M&A з придбання інвестиційною компанією NJJ Holding французького мільярдера Ксавʼє Ньєля українського оператора lifecell та провайдера фіксованого інтернету “Датагруп-Volia” за $120 млн.
3. Третє місце за приватизацію 100% державного пакета акцій статутного капіталу АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія, яку виграла підконтрольна NEQSOL Holding ТОВ «Цемін Україна» зі ставкою $96 млн.
Основними драйверами, що впливали на активність ринку M&A у 2024 році слід виділити наступні:
- законодавчі обмеження щодо виводу капіталу з України, які зумовлювали корпоративний сегмент бізнесу розглядати можливості придбання активів в середні країни або реінвестування прибутку;
- хвиля релокації підприємств з прифронтових регіонів, переважно з Харківської, Запорізької, Чернігівської, Сумської та Дніпропетровської областей попит на купівлю активів в центральних та західних регіонах України;
- наростання проблем бізнесу через значне кредитне навантаження, підвищення собівартості виробництва, зниження споживчого попиту, складності з бронюванням працівників, збільшення податкового навантаження та тиску з боку держави на бізнес тощо збільшило кількість стресових активів на ринку;
- еміграція власників бізнесу за кордон і необхідність пошуку швидкого виходу з активів;
- розвиток оборонного сектору і як наслідок попит на об’єкти нерухомості для організації виробничої діяльності;
- політичні переслідування власників бізнесу;
- нові приватизаційні конкурси з реалізації державного майна за привабливими цінами.
Прогноз розвитку ринку інвестицій та M&A у 2025 році
Як показали результати дослідження український бізнес та деякі іноземні інвестори у 2024 році продовжили адаптуватися до військової економіки, запускати нові інвестиційні проекти та укладати угоди з придбання активів.
Ми прогнозуємо, що інвестиційні раунди у технологічному секторі економіки матимуть тенденцію до зростання у 2025 році, особливо по проектах, продукти яких націлені на міжнародний ринок. Ще більш суттєво зростуть інвестиції у сегменті defence tech та штучному інтелекті.
В аграрному секторі України у 2025 році прогнозується не менша активність ніж у минулому році, цілком ймовірно ми побачимо й великі транзакції.
Подальша міграція промислових підприємств в центральну та західну частину України буде зумовлювати й відповідне перетікання капіталу та збільшення угод в секторі промислової та логістичної нерухомості. Інші сегменти комерційної нерухомості у великих містах центральної та західної частини України також будуть цікавити інвесторів.
Ситуація для багатьох інвесторів на початку 2025 року залишається складно прогнозованою, геополітична невизначеність стосовно умов та строків закінчення війни 2025 році створює, як колосальні можливості для зростання капіталу в перспективі за рахунок придбання недооцінених активів так і ризики можливих втрат.
Повне дослідження InVenture «Ринок інвестицій та M&A в Україні 2024: інвестиції заради виживання» доступне за посиланням.