Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) розшукало активи ймовірних учасників схем видавання підробленої інвалідності людям призовного віку. Про це 5 листопада повідомила пресслужба організації.
Ідеться про медиків, військовослужбовців територіальних центрів комплектування і працівників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). В АРМА зазначили, що активи належать п’ятьом фігурантам цих кримінальних проваджень та їхньому оточенню.
Зокрема, правоохоронці виявили:
- 128 об’єктів житлової й нежитлової нерухомості (будинки і квартири в обласних центрах, квартири в Києві, апартаменти, розважальні комплекси, гаражі, паркувальні місця, офіси);
- 140 земельних ділянок (для житлового будівництва й сільського господарства);
- 30 автомобілів (серед яких автомобілі преміального класу, такі як Lexus, Tesla);
- корпоративні права на загальну суму понад 20 млн грн (зокрема в підприємстві енергетичної галузі, будівельній компанії);
- мільйони гривень на рахунках у банках;
- зброю.
Велику кількість із виявлених активів фігуранти придбали під час повномасштабної війни Росії проти України й оформили на близьких, зазначили в АРМА.
Контекст
Про те, що в Україні з 1 січня 2025 року ліквідують усі медико-соціальні експертні комісії, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявляв ще у квітні 2023 року. За його словами, для заміни системи МСЕК на сучасну систему реабілітації й адаптації потрібні зміни в 19 законах і 49 підзаконних актах.
Скандал навколо МСЕК спалахнув на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали й заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, у якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідності прокурорами Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання РНБО, присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, й анонсував кадрові рішення. Після засідання РНБО генпрокурор Андрій Костін заявив про звільнення.
За даними СБУ, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 чиновники МСЕК дістали підозри.