Іспанська газета El Pais написала 24 грудня, що уряд України прагне повернути 10 млн біженців додому. Для цього він хоче, щоб країни – члени ЄС припинили надавати їм допомогу, а чоловікам призовного віку – доступ до консульських послуг, пише видання.
Повернення біженців украй потрібне Україні, ідеться в публікації, оскільки війна ще більш поглибила велику демографічну яму.
Київ вивчає всі можливі рішення, пише El Pais. Він виступає за те, щоб держави – члени ЄС скоротили допомогу біженцям як запобіжний тиск, а також за те, щоб чоловіки призовного віку не мали доступу до консульських послуг. Водночас він прагне не втратити зв’язку з тими, хто виїхав згідно із чинним законодавством, ідеться в публікації. Для вирішення завдання щодо повернення громадян в Україну створили Міністерство національної єдності та схвалили в першому читанні визнання подвійного громадянства, яке досі було заборонено, також пише видання.
У дослідженні управління верховного комісара ООН у справах біженців, яке опублікували в листопаді, ідеться про те, що 61% біженців досі хоче повернутися, але тільки за умови покращення ситуації. Причинами повернення є неможливість знайти в Європі роботу, яка б відповідала їхній кваліфікації, відсутність почуття належності, а також наявність в Україні батьків та інших родичів похилого віку, зазначено у статті.
Водночас повідомляють, що уряд України в “демографічній стратегії” визнає, що від 1,3 млн до 3,3 млн осіб можуть не повернутися.
Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий спростував у соцмережі Х низку тверджень статті.
“Деякі твердження в цій статті некоректні. По-перше, український уряд не веде переговорів про скорочення допомоги громадянам України в ЄС. По-друге, чоловіки призовного віку мають доступ до консульських послуг згідно із чинним законодавством”, – написав він.
Тихий підкреслив, що мета українського уряду – створити позитивну мотивацію, а не перешкоди, для стимулювання добровільного повернення громадян України.
Some statements in this piece are incorrect.
1) The Ukrainian government is not requesting the reduction of assistance;
2) Men of draft age have access to consular services.
The goal is to create positive motivation, not hurdles, to encourage voluntary return of our citizens.
— Heorhii Tykhyi (@SpoxUkraineMFA) December 24, 2024 Контекст
За даними управління верховного комісара ООН у справах біженців, після початку повномасштабної війни свої домівки покинула третина населення України – 17 млн. За інформацією ООН станом на 15 жовтня, у країнах Європи зареєстровано приблизно 6,19 млн українських біженців (у світі – 6,752 млн). Президент України Володимир Зеленський говорив у серпні про потребу повернути 7,5 млн своїх громадян із-за кордону.
3 грудня Верховна Рада призначила Олексія Чернишова віцепрем’єр-міністром України – міністром національної єдності. Нове міністерство створили на основі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, до функцій якого додалася робота з українцями поза межами України, розповідає “Суспільне”.