Президент України Володимир Зеленський 6 лютого підписав закон про заборону вилучення органів для трансплантації в загиблих військових і жертв збройної агресії проти України. Про це йдеться в картці законопроєкту.
Він, зокрема, передбачає заборону вилучення органів для трансплантації в осіб:
- загиблих (померлих) унаслідок застосування заходів примусу працівниками правоохоронних, силових та інших структур;
- зі складників сил оборони й сил безпеки, які загинули під час виконання ними службових обов’язків в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан;
- які загинули (померли) внаслідок збройної агресії проти України.
Також документ передбачає створення Національного трансплантологічного комітету, який працюватиме як консультативний орган Міністерства охорони здоров’я України.
Серед нововведень є вдосконалення автоматичного пошуку пари донор – реципієнт через Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів і тканин.
Окрім того, закон визначає створення порядку організації трансплантації за принципом “доміно”, коли органи від кількох донорів можуть використати для лікування кількох реципієнтів.
Контекст
В Україні з 2019 року діє закон, який дозволяє трансплантацію органів. У ньому зазначено, що кожен повнолітній громадянин України може погодитися на посмертне донорство. Інформацію про це можуть занести в паспорт або посвідчення водія, також відомості про згоду на посмертне донорство обов’язково буде занесено в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. Ця система почала працювати 1 січня 2021 року.
2 січня 2024 року МОЗ повідомляло, що в межах пілотного проєкту з трансплантації органів 2023 року провели 585 таких операцій.
25 грудня МОЗ додало, що за період із січня до листопада 2024 року в Україні провели 467 трансплантацій внутрішніх органів.