“Те, що зараз відбувається, для США є м’якою історією розвалу СРСР”. Інтерв’ю з нардепом від Київщини Олегом Дундою
Про це повідомляє інформаційний портал “Легендарний Київ” із покликанням на “Апостроф”.
Про інтерв’ю з нардепом від “Слуги народу”, економістом Олегом Дундою домовлялись раніше. Сталося так, що дзвінок “Апострофа” застав політика в Парижі, де він перебуває у відряджені. Але не дивлячись на це, парламентар знайшов час поспілкуватись і поділився своїми думками про те, до чого призведе політика Трампа, що має робити Європа та як Україна має підтримувати національні рухи колонізованих народів Росії для знищення країни-агресора.
– Пане Олеже, вітаю вас у сонячному Парижі. Що ви там робите? Якісь важливі заходи там у вас?
– Це, скоріше, такі парламентські, військові та медійні зустрічі. У нас вийшла велика стаття на Le Monde від шістьох народних депутатів за моїм головуванням, яка наробила галасу у Франції, і там захотіли, щоб ми приїхали поспілкуватися стосовно того, що в статті написано, і по ситуації взагалі. І от ми комунікуємо.
– Не можу не запитати, які настрої зараз у французькому суспільстві по відношенню до України?
– Тут абсолютно тепле ставлення до України і лунають слова підтримки. Це стосується і суспільства, і французьких парламентарів та будь яких політичних партій, окрім найбільш радикальних. Україна їх об’єднує, хоча всередині в них є багато питань, які роз’єднують.
– Чи готова влада Франції допомагати Україні на ділі, а не на словах?
– У процесі спілкування, ми обмальовували реальну ситуацію і казали, що їм краще зараз нам допомагати та приймати необхідні рішення, бо через півроку економічна криза їх все одно до цього примусить. Французькі парламентарі можуть впливати на рішення влади.
Трамп повторює для Америки те, що зруйнувало Радянський Союз
– Давайте поговоримо про Трампа та його рішення, які вже наробили галасу в усьому світі. Перше питання таке. Яка в нас зараз ситуація по укладенню угоди з США по рідкісноземам?
– Я так розумію, що очікувати на швидке підписання і узгодження пунктів цієї угоди найближчим часом не варто. Наскільки я знаю, йде переговорний процес.
– Трампу ця угода ще цікава?
– Ну, Трампу багато що цікаво, але тут, по-перше, питання доцільності і, по-друге, питання умов. Станом на сьогодні, судячи з тієї інформації, що просочувалась в інформпростір і що казав президент, на таких умовах вона не дуже прийнятна для України, і Україна буде захищати свої національні інтереси.
– На вашу думку, чи змінюються погляди Трампа по відношенню до Путіна в контексті останніх подій? Я маю на увазі удар рашистів по Кривому Рогу.
– Стратегічної зміни його позиції я не бачу. Більше того, я найближчім часом її не очікую. Питання вирішується стратегічно – Штати виходять з Європи. Ми повинні цим керуватись і розмовляти з європейцями на рахунок того, що вони повинні займати більш стратегічно просунуту позицію. А із Сполученими Штатами ми, врешті-решт, прийдемо до комерційних відносин.
– Введенням мит майже для усіх країн світу Трамп руйнує економіку США?
– Він взагалі руйнує світову економіку. Те, що зараз відбувається, для Сполучених Штатів є м’якою історією розвалу Радянського Союзу. Мається на увазі, коли в СРСР порозривалися промислові ланцюжки. Виробничий процес в США завжди був зав’язаний на транскордонну і трансконтинентальну кооперацію. І тарифи, впроваджені Трампом, її вбивають. Фактично повторюється те, що зруйнувало економіку радянської імперії, а потім і її саму.
– Який ваш прогноз на майбутнє?
– Якщо найближчім часом Трамп не змінить свою позицію, то США очікує карколомна інфляція. Це по-перше. По-друге, дефіцит товарів. По-третє, зростання відсоткових статків за боргами. Тобто Трамп намагався зменшити фінансове навантаження на бюджет, а вийде навпаки. Через це в Європі так само буде економічна криза, але вона буде трохи інша. У Штатах долар буде набирати силу, а в Європі буде дефляція, яка вдарить по робочих місцях. Це буде тому, що той товар, який не потрапить з Азії до США, повинен знайти ринки, і він піде в першу чергу до Європи. В Європі почнеться соціальна криза, а потім політична криза. Будуть зростати рейтинги радикальних політичних партій, таких як «Альтернатива для Німеччини». Це все відбудеться до кінця цього року.
(До речі, як стало відомо, «Альтернатива для Німеччини» вперше вирвалася на перше місце в рейтингу партій за підсумками дослідження компанії Ipsos від 9 квітня, повідомляє Reuters – «Апостроф»)
І от тут, у Франції, я пояснював, що в них є єдиний вихід – певне бюджетне інвестування в оборонку, яке надасть робочі місця і, відповідно, пом’якшить економічну кризу. Іншого шляху в них нема. Крім того, це вплине на Україну. Ми стаємо основними бенефіціарами. І от тут питання до Європи. Треба, щоб вони прийняли таке рішення за власної волі, ніж вони вимушені будуть його прийняти під час кризи восени цього року.
– От такі рішення Трампа схиляють до припущення, що Трамп є завербованим агентом КГБ-ФСБ. Що ви з цього приводу думаєте?
– Це абсолютні дурниці. Подивіться на історію Трампа. Він з цією політикою і з цими тезами живе вже 40 років. Про тарифи він долдонить з 80-х років, коли ще був бізнесменом. Про те, що Трамп зараз робить, він казав в період своєї виборчої кампанії. Більше того, тарифи були його головною фішкою. До речі, ми сьогодні з мсьє Олландом, колишнім президентом Франції, як раз і говорили про це. Дивіться, Путін і Трамп публічно говорять, що вони планують робити, а суспільство, політичні класи, експерти намагалися і намагаються закрити очі і не сприймати це, а потім дивуються, чому так відбувається. Так вам же про це казали? А те, що ви не готові це сприймати, – ваші проблеми.
– Що ви можете сказати з приводу скандальної заяви Вікторії Спартц, яка пропонує віддати Росії території України?
– Ми не проти віддати її маєток в Індіані Росії. Нехай покаже на власному прикладі.
Має бути закон про знищення Росії
– Давайте до Росії перейдемо. Ви брали участь у міжвідомчій нараді МЗС щодо національних рухів колонізованих народів Росії. Там обговорювали прийняття законопроєкту, що сприятиме деколонізації російської імперії. Що це має бути за законопроєкт, для чого він і як все це має працювати?
– Це законопроєкт стосовно створення державної політики по деколонізації російської імперії. Тобто після його ухвалення всі наші партнери, в тому числі представники різних народів, будуть розуміти, що у України іншого шляху немає, ми будемо це підтримувати і це буде нашою державною політикою.
Наприклад, в нас ухвалено рішення про внесення в Конституцію України норми про шлях України до НАТО. Ця норма є. А тому будь яка влада вимушена з нею погоджуватись і виконувати. Так і тут.
Має бути закон про те, що стратегічна політика України – це знищення російської імперії і надання колонізованим народам права на незалежність. І, відповідно, жоден уряд, яким би він не був, не може цього ігнорувати.
Цим законом має бути передбачена і просвітницька діяльність, і пропагандистська діяльність, і діяльність по підтримці збройних опорів. І це важливо, бо коли розмовляєш з представниками різних народів у вигнанні і ти їм пропонуєш займатись більш активною діяльністю, вони завжди кажуть, що для них це великі ризики і вони не розуміють, чи не кине їх Україна в критичний момент. Їм потрібні гарантії, бо на них полюють, і вони не хочуть залишитись сам на сам з Москвою.
Якраз цей законопроєкт для цього і потрібен. І під час згаданої вами наради міністр закордонних справ пан Сибіга і виконавча гілка влади висловлювали два побоювання. Перше, чи є в Україні ресурс для виконання цієї стратегії. І друге, чи необхідно це робити на рівні закону, а не якимись нормативними актами.
За результатами наради Андрій Сибіга вимушений був, я наголошую, вимушений був погодитись, що це має бути закон і що ресурсу для реалізації цієї політики в Україні достатньо.
– Я знаю, що ви зустрічались з представниками російської і білоруської опозиції. Як змінились їхні уявлення про повалення влади Путіна у контексті останніх подій? Я маю на увазі «дружбу» Путіна з Трампом та припинення Америкою фінансування опозиційних рухів.
– Російська «білогвардійська», назвемо її так, опозиція повністю розвалена. Вони в повній депресії і думають про те, як влаштовувати своє особисте життя по фактичному завершенні політичної діяльності. Що стосується представників білоруської опозиції, то вони намагаються знайти, яким чином можуть бути корисними Україні, бо лише Україна може бути надійним партнером на відміну від усіх інших.
– У російських опозиційних ЗМІ з’явилась інформація, що правозахисний центр «Меморіал» представив проект «100 днів після Путіна». За словами експертів, він охоплює заходи, які буде необхідно вжити після того, як у Росії зміниться влада. Що ви думаєте з цього приводу?
– Те, що вони написали, не має жодного відношення до реальності.