Не можна сказати, що Національний заповідник “Києво-Печерська лавра” станом на зараз повністю звільнили від впливу Російської православної церкви. Про це його генеральний директор Максим Остапенко заявив в інтерв’ю “РБК-Україна”, яке опублікували 20 травня.
За його словами, суди першої інстанції стали на бік держави у справах про припинення оренди Лаври Українською православною церквою Московського патріархату. Зараз триває апеляційний розгляд.
“І вже півтора року суд вислуховує нескінченні звернення представників МП на право продовжувати володіти Києво-Печерською лаврою. Відчуття таке, що ці люди розраховують на повернення і чекають перемоги Російської Федерації в цій війні! Що буде змінено ставлення Української держави до Московського патріархату, і вони відновлять свої володіння тут, у Лаврі”, – сказав Остапенко.
Контекст
79 будівель Києво-Печерської лаври з 2013 року за розпорядженням Кабміну були в безоплатному користуванні в чоловічого монастиря УПЦ МП – частини Російської православної церкви. УПЦ МП офіційно має статус “самоврядної церкви з правами широкої автономії”.
10 березня 2023 року Національний заповідник повідомив, що з 29 березня розриває зі Свято-Успенським монастирем УПЦ МП договір про безоплатне користування будівлями, розташованими на території заповідника. Це стосувалося споруд нижньої Лаври, де розташований чоловічий монастир. У верхній Лаврі УПЦ МП користувалася Успенським собором і Трапезною церквою, але договір про їхню оренду закінчився 31 грудня 2022 року, і його не продовжили. Ці два храми з 5 січня повернули в управління держави.
Митрополит Павло (Лебідь), колишній намісник Лаври, заявив, що ченці УПЦ МП не мають наміру виселятися з Києво-Печерської лаври до рішення суду.
30 березня Кабмін України ухвалив рішення, згідно з якими управління майном Києво-Печерської лаври передали державі.
У березні – червні на території Лаври працювала державна комісія з питань приймання-передавання майна державній установі, у деякі дні ченці й віряни УПЦ МП їй перешкоджали та блокували доступ до приміщень. Комісія завершила роботу 5 червня, після чого заповідник надіслав УПЦ МП вимогу звільнити приміщення на території Лаври.
9 серпня Господарський суд Києва визнав законним розірвання договору безоплатного користування, укладеного між Свято-Успенською Києво-Печерською лаврою УПЦ МП і Національним заповідником “Києво-Печерська лавра”. Підставою для розірвання договору стала низка порушень, установлених під час перевірки комісією й заповідником, зазначили в Міністерстві культури та інформаційної політики.
У вересні 2023 року керівництво Національного заповідника “Києво-Печерська лавра” повідомляло, що заповідник повернув у державне користування 13 об’єктів із приблизно 40 споруд, якими користувався монастир.