158
Україна володіє значними запасами титану, графіту, марганцю, літію, урану та інших стратегічно важливих ресурсів і має намір налагодити виробництво компонентів для батарей, сонячних панелей та оборонних технологій. Візію розвитку сектору критично важливих матеріалів (CRM) представив заступник міністра економіки Андрій Телюпа під час Конференції з відновлення України URC2025 у Римі.
«Наша мета — залучити понад $2 млрд інвестицій та запустити понад 20 проєктів упродовж п’яти років. Україна має всі шанси стати не лише постачальником сировини, а й повноцінною виробничою базою для green & defense tech у складі ЄС», — написав він у Facebook.
Програма URC2025 вперше містила дві окремі події, присвячені критичним матеріалам — тематичну сесію та практичний воркшоп. Серед учасників були представники уряду України, а також DFC, ЄБРР, DECOMAR, DG GROW, Chemours, Horizon Capital, TechMet, BGV Group Management.
Крім цього, Андрій Телюпа презентував концепцію нової промислової стратегії України, що має на меті створення сучасної економіки з високою доданою вартістю для посилення безпеки держави та її інтеграції в виробничі ланцюги Європи.
«Наш пріоритет — сфери, де Україна має конкурентні переваги: машинобудування, металургія, титан, літій, графіт, IT-сектор та відновлювана енергетика. До кінця 2025 року ми завершимо підготовку стратегії, а її реалізацію заплановано на 2026–2030 роки. Документ розробляється спільно зі Світовим банком, OECD, UNIDO та Київською школою економіки», — повідомив урядовець.
Також було представлено ініціативу «Промисловий Рамштайн» — механізм міжнародної підтримки для модернізації української промисловості за аналогією з оборонним форматом Defence Ramstein.
«Ця ініціатива передбачає передачу обладнання як гуманітарної допомоги через механізми міжурядової співпраці (G2G), часткове фінансування закупівель, залучення експортно-кредитних агентств для покриття ризиків, зниження вартості позик, організацію бізнес-місій, навчання персоналу та сертифікацію виробництва відповідно до міжнародних стандартів», — пояснив Телюпа.
На URC2025 також було презентовано «Зелену платформу» — цифровий каталог із понад 60 програм зеленого фінансування, створений у співпраці з Офісом зеленого переходу та інтегрований у портал Made in Ukraine.
«Цей каталог стане єдиною точкою доступу для бізнесу, громад та підприємств, які шукають фінансування для енергоефективних, ресурсозберігаючих та низьковуглецевих рішень», — додав Телюпа.
Крім того, перша віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко підписала угоду з UNIDO щодо реалізації проєкту зеленої індустріальної відбудови на суму $188 млн, що фінансується урядом Японії.
За словами Телюпи, цей проєкт передбачає трансфер технологій, створення спільних підприємств із японськими компаніями, навчання понад 30 000 українців новим навичкам, а також впровадження понад 40 передових технологій у сферах агропереробки, циркулярної економіки, IT, відновлюваної енергетики, водневої енергетики, енергоефективності та телемедицини.