61
Ощадбанк став третім банком в Україні, який приєднався до Програми підтримки енергетичної безпеки ЄБРР (ESSF) – знакової програми, яка дозволяє фінансовому сектору країни забезпечити кращий доступ до фінансування інвестицій у енергетичну безпеку. Це відбулось вслід за Укргазбанком і ПриватБанком, які приєдналися до ESSF у вересні.
Банк надає інструмент розподілу ризиків на портфельній основі без попереднього фінансування, який частково покриває кредитні ризики за суб-кредитами, які надаватимуться Ощадбанком на загальну суму до 100 мільйонів євро. Це сприятиме кредитуванню банком мікро-, малих і середніх підприємств (ММСП), корпоративних клієнтів середньої капіталізації, муніципалітетів і приватних домогосподарств з метою впровадження заходів з децентралізованого виробництва й зберігання енергії, а також підвищення енергоефективності, які є критично важливими для енергетичної безпеки України.
Усі суб-позичальники в рамках ESSF отримають технічну допомогу із структуруванням та реалізацією своїх інвестицій. Принаймні 70 відсотків суб-кредитів підтримають проекти, які відповідають критеріям переходу до зеленої економіки (GET).
До 20 відсотків від загальної суми суб-кредитів будуть спрямовані на фінансування довгострокових капітальних інвестицій ММСП з метою модернізації їхніх технологій та обладнання до стандартів Європейського Союзу (ЄС) у рамках Кредитної лінії EU4Business – ЄБРР. Прийнятні суб-позичальники отримають технічну допомогу за рахунок коштів ЄС, а також грантову підтримку, яка фінансується через Спеціальний фонд кризового реагування ЄБРР (CRSF).
«Житлові» суб-позичальники (домогосподарства, а також житлові товариства) отримають до 10 відсотків від загального обсягу інвестицій у рамках цього проекту. Крім того, вони зможуть скористатися грантовою підтримкою, що фінансується через CRSF.
Грантова підтримка суб-позичальників, які відповідають належним вимогам, покриє 10-30 відсотків їхніх інвестиційних витрат, що фінансуються в рамках ESSF. Підвищені суми грантів передбачені для підприємств і домогосподарств, які постраждали найбільше від війни в Україні – у тому числі тих, які зазнали знищення, втрати активів, або здійснили переміщення через війну – а також суб-позичальників, які сприяють реінтеграції ветеранів війни, осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб та/або тих, хто знаходиться на тих територіях України, які суттєво постраждали від війни.
Інструмент ЄБРР підтримуватиметься частковими гарантіями покриття ризику першої збитку, наданими Францією, а також в рамках Української інвестиційної програми Європейського союзу (UIF).
Програма ESSF є ще одним прикладом реагування ЄБРР на енергетичну кризу в Україні на тлі атак з боку Росії на її критично важливу енергетичну інфраструктуру, що призвели до втрати понад 9000 МВт генеруючих потужностей у країні, а також суттєво вплинули на здатність України підтримувати економічну та промислову діяльність.
Через ESSF Банк частково покриває ризики фінансових установ-партнерів за суб-кредитами на загальну суму 700 мільйонів євро для фінансування інвестицій у децентралізоване виробництво й зберігання енергії, а також заходи з підвищення енергоефективності. Український бізнес, державні підприємства, включно з муніципалітетами, муніципальними компаніями та домогосподарствами мають право на отримання суб-кредитів в рамках ESSF, зміцнюючи, таким чином, свою стійкість – як до безпосередніх ризиків для енергетичної безпеки, так і до середньострокових наслідків зміни клімату.
Державний Ощадбанк посідає друге місце в України за обсягом активів й депозитів населення. Маючи приблизно 1500 відділень і 16 000 співробітників, банк надає послуги більш ніж 3600 корпоративним клієнтам, 230 000 ММСП і близько 6 мільйонам роздрібних клієнтів. Ощадбанк є універсальним банком, який фокусується на роботі із роздрібними клієнтами та ММСП, зберігаючи при цьому провідні позиції в корпоративному бізнесі.
В рамках кредитної лінії EU4Business – ЄБРР ЄБРР спрямував уже 66 млн євро грантової підтримки ЄС для українських ММСП, у тому числі 4,3 млн євро на проекти через Ощадбанк.
ЄБРР є найбільшим інституційним інвестором України. З 2022 року Банк спрямував 6,2 мільярди євро в країну, забезпечивши також збільшення свого капіталу на додаткові 4 мільярди євро з метою продовження кредитування у цих масштабах у воєнний час – із можливістю збільшення обсягів фінансування після початку повної реконструкції.