У зоні відчуження Чорнобильської АЕС відбулася важлива подія — відкриття нової сонячної електростанції, яка вже підключена до об’єднаної енергосистеми України та готова до введення в експлуатацію
Про це повідомляє інформаційний портал “Легендарний Київ” із покликанням на пресслужбу Державного агентства України з управління зоною відчуження.
Участь у заході взяли Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, Секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Литвиненко, Голова ДАЗВ Григорій Іщенко та Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Іспанія в Україні Рікардо Лопес-Аранда Хагу.
Нова фотоелектрична станція розташована на площі 13 тисяч квадратних метрів та складається з 2244 монокристалічних сонячних панелей. Її потужність становить 762 кВт/год «зеленої» енергії, яка буде спрямована на часткові потреби Чорнобиля та об’єктів ДСП «ЦСП».
Будівництво електростанції профінансовано за кошти, які виділив Уряд Іспанії за квоти на викиди парникових газів у межах Кіотського протоколу.
Міністр Світлана Гринчук зазначила, що запуск цієї станції – це успіх, який є продовженням амбітного плану з розвитку відновлюваної енергетики в зоні відчуження. А головне – “зелена” генерація в Чорнобилі – це можливість перетворити територію минулої трагедії на осередок генерації чистої енергії та сталого розвитку.
В Чорнобильській зоні вже є один успішно реалізований кейс – “Solar Chornobyl”, сонячна електростанція на 1 МВт, введена в експлуатацію у 2018 році.
Секретар РНБО України підкреслив, що, незважаючи на постійні масовані обстріли енергетичних об’єктів та інфраструктури, які тривають вже понад три роки, Україні вдалося не лише зберегти національну енергосистему, а й оперативно знизити ризики для ядерної та радіаційної безпеки.
Посол Іспанії Рікардо Лопес-Аранда Хагу українською мовою виразив слова підтримки Україні. Він зазначив, що для нього честь перебувати на відкритті станції, як символу зв’язку та співпраці між Іспанією і Україною, що з початку російської агресії стала ширшою.
Делегати ознайомилися з результатами реалізації ще одного напряму співробітництва з партнерами – автоматизованою системою контролю за нерозповсюдженням радіоактивних забруднень ДСП “Екоцентр”. Проект реалізовано за підтримки Європейського Союзу для модернізації стаціонарних радіометрів контролю автомобільного транспорту і вантажів на КДП, які були знищені під час окупації Чорнобильської зони відчуження.
Перебуваючи на Чорнобильській АЕС, представники влади оглянули місце влучання російського БпЛА в Арку НБК, ознайомилися з наслідками ворожої атаки та провели робочу нараду.
Наразі Україна за участю Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) вживає невідкладні тимчасові заходи, направлені на зменшення негативних наслідків влучання БПЛА в конструкції Арки НБК.
Нагадаємо, що Чорнобильська АЕС отримала сучасне обладнання від МАГАТЕ.