39-ті роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції відрізняються від інших, оскільки цього року в ніч на 14 лютого росіяни атакували дроном захисну арку укриття над зруйнованим четвертим реактором. Про це 26 квітня, у річницю трагедії на ЧАЕС, заявила очільниця Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук в ефірі телемарафону “Єдині новини”, фрагмент якого відомство опублікувало у своєму Telegram.
Вона наголосила на участі українців у ліквідації аварії, пригадала зведення саркофага й зусилля усього світу з будівництва нового безпечного конфайнменту над четвертим енергоблоком для убезпечення від повторного витоку радіації.
“На жаль, цей рік, ці роковини відрізняються від попередніх, від інших, тому що в ніч на 14 лютого росіянами було цілеспрямовано Shahed атаковано новий безпечний конфайнмент, що стало неочікуваною і безпрецедентною подією взагалі для всього світу. На сьогоднішній день арка-конфайнмент частково втратила свою функціональність”, – зазначила міністерка.
Гринчук додала, що російська атака змусила відкласти заплановані роботи з перетворення об’єкта укриття на екологічно безпечний, адже зараз усі сили спрямовано на проведення дослідження пошкоджень, аналіз функціональності арки й розроблення плану з її відновлення.
“Це зробити потрібно, звичайно, і весь світ у цьому зацікавлений, у надзвичайно короткі строки, чим ми зараз і займаємося”, – розповіла вона.
Міністерка наголосила, що це не перші пошкодження, яких Росія завдала станції. У перші дні повномасштабного вторгнення 2022 року РФ атакувала й окупувала Чорнобильську зону відчуження, пошкодивши систему моніторингу й інше обладнання станції. Зараз завдяки міжнародним партнерам систему моніторингу повністю відновлено, додала вона.
За словами Гринчук, напередодні в міністерстві відбулася зустріч із норвезькими партнерами, які дають додаткове фінансування на суму майже €22 млн на покращення системи моніторингу, умови роботи працівників ЧАЕС та інших підприємств у зоні відчуження.
“Окрім того, дуже важливо говорити, що ми все-таки працюємо над тим, щоб перетворити зону відчуження на зону відродження”, – наголосила Гринчук.
Зараз, зазначила вона, першочерговим завданням є відновлення безпечного конфайнменту, що дасть змогу продовжити роботу з перетворення об’єкта на екологічно безпечну екосистему. Ведуть значну роботу з удосконалення роботи об’єктів зі зберігання відпрацьованого ядерного палива, також значну увагу приділяють розвитку поновної енергетики, що здатне підтримати енергосистему України й забезпечити більшу енергонезалежність критично важливих об’єктів у зоні відчуження.
На запитання щодо витоку радіації після удару міністерка повідомила, що, попри складність і небезпечність ситуації, радіаційний фон жодного разу не змінився і залишається таким, яким був до російської атаки. На ЧАЕС постійно проводять моніторинг і посилений радіаційний контроль, а їхні дані надходять не тільки нашим фахівцям і рятувальникам, але також фахівцям із МАГАТЕ, щоб вони могли здійснювати свій контроль і в разі чого теж відповідно реагувати.
“Ведеться робота по багатьох напрямах, ми не зупиняємося, не дивлячись на те, що росіяни ставлять і українців, і людство під ризик чергового ядерного інциденту”, – наголосила Гринчук.
Контекст
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції у квітні 1986 року стала однією з найбільших промислових ядерних катастроф в історії. За міжнародною шкалою ядерних подій, ухваленою 1988 року, аварія на ЧАЕС – одна з двох, яку оцінили за максимальним, сьомим рівнем небезпеки. Зіставна з нею за масштабами лише катастрофа на японській АЕС “Фукусіма-1” 2011 року.
У перший день повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року російські окупанти захопили Чорнобильську АЕС у Київській області й узяли в заручники персонал.
29 березня за підсумками переговорів української й російської делегацій у міноборони РФ заявили, що Росія “вирішила скоротити військову активність” на київському та чернігівському напрямках. 31 березня окупанти покинули територію ЧАЕС і місто-супутник Славутич.
Під час перебування на станції окупанти пограбували новітню лабораторію в Чорнобилі, знищили багаторічний архів, а перед тим, як покинути ЧАЕС, украли звідти комп’ютери, чайники, кавоварки, контейнери з майном, повідомляли в Держагентстві з питань управління зоною відчуження.
На початку квітня північні регіони України звільнили від російських окупантів і Нацгвардія України взяла ЧАЕС під охорону.
14 лютого 2025 року російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив в укриття четвертого енергоблока ЧАЕС, унаслідок чого виникла пожежа, яку згодом загасили. Періодично під час обстежень на станції фіксували осередки тління. Ліквідацію наслідків удару рятувальникам удалося завершити 7 березня.
12 квітня Гринчук повідомила, що через атаку РФ захисна арка об’єкта частково втратила свій функціонал.