Всеукраїнський конкурс есе “Подія, яка змінила все. Сила допомоги”, організований музеєм “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова, зібрав учасників із найвіддаленіших куточків України. Цьогоріч особливо активними виявилися представники з Харківської, Донецької, Хмельницької, Львівської та Одеської областей. Також до конкурсу долучилася українська молодь, яка зараз живе за кордоном. Про це інтернет-виданню “ГОРДОН” розповіли організатори конкурсу.
Конкурс об’єднав учасників із Польщі, Чехії, Бельгії, Болгарії, Франції, Німеччини, Литви, Республіки Молдова, Нідерландів, Швейцарії, Туреччини, Грузії та Румунії.
“Ця широка географія підтверджує важливість і актуальність теми конкурсу, яка резонує з молодим поколінням. Незалежно від того, де нині перебувають учасники – для них важливо поділитися своїми історіями, думками й надіями на майбутнє. Ми зібрали, про що саме пишуть учасники п’ятого Всеукраїнського конкурсу есе”, – ідеться у пресрелізі.
17-річний Сергій із початком повномасштабної війни був змушений покинути рідний Київ і переїхати до турецького містечка Сакар’я.
“Сила допомоги – всепоглинаюча. Вона руйнує будь-які перешкоди й труднощі. Коли тобі ніде спати – вона відчиняє двері чужого дому. Коли ти не знаєш мови – вона пояснює через онлайн-перекладач, міміку, жести, а іноді навіть малюнки. Вона може змінити абсолютно все”, – написав він.
15-річна Катерина з Харкова присвятила своє конкурсне есе бабусі, яка на початку повномасштабного вторгнення опинилася в епіцентрі окупації. Сила допомоги для родини Катерини – це не просто слова.
“Навіть у найскладніші часи ми не самотні, бо поруч є ті, хто готовий підтримати, не вимагаючи нічого натомість. Ця безкорислива допомога стала для нас символом незламності українського духу, його здатності до співчуття й самопожертви”, – розповіла дівчина.
15-річна Вікторія із Сумської області у своєму есе пише, що велика війна змінила щось усередині кожного українця. Сама дівчина почала частіше говорити слова, які йдуть від серця, – “дякую” і “люблю”.
“Я дивилася на людей, які втратили все, і бачила в них неймовірну силу. Вони не плакали постійно – діяли. Піклувалися одне про одного, навіть у найтемніші часи трималися разом”, – зазначила вона.
Зараз журі конкурсу – українські письменниці Таіс Золотковська й Наталія Місюк – обирають найталановитіші есе для визначення переможців. Їхні імена оголосять 21 липня 2025 року на сайті музею “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова.
Переможці серед школярів отримають планшети, мобільні телефони, навушники та Bluetooth-колонку. Автори найкращих есе серед учителів отримають електронні книжки (рідери).
Найактивніший педагог, який сприяв організації процесу написання есе, отримає подарунок від організаторів. Найкращі роботи також стануть частиною музею “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова – найбільшого у світі архіву історій про війну в Україні.
Контекст
На цей момент архів музею налічує понад 130 тис. історій. Організатором Всеукраїнського конкурсу є благодійна організація “Фонд Ріната Ахметова” за підтримки Державної наукової установи “Інститут модернізації змісту освіти” й Міністерства освіти і науки України.