За даними державної установи, завершення робіт затримується через низку факторів. Серед таких — втручання сторонніх осіб
Про це повідомляє інформаційний портал “Легендарний Київ” із покликанням на “Вечірній Київ”.
Наприкінці 2024 року у Фастівському районі Київщини планували розпочати перші поховання на масштабному Національному військовому меморіальному кладовищі (надалі — НВМК). Однак відкриття відтермінували, попередньо, на цей, 2025 рік.
“Вечірній Київ” звʼязався з представниками державної установи “Національне військове меморіальне кладовище”, аби дізнатись причини затримки завершення будівельних робіт. За словами представників, із самого початку старт виконання робіт відтермінували майже на три тижні з дати підписання договору від 7 серпня. Дозвіл на виконання будівельних робіт на об’єкті видали 23 серпня 2024 року, після цього відбувався завіз будівельної техніки, матеріалів та устаткування.
Загалом нам назвали кілька факторів відтермінування. Причина перша у тому, що начебто місцеві мешканці перешкоджають підрядникам. Принаймні, так запевняють у НВМК.
Невідомі сторонні особи, які неодноразово заявляли про небажання будівництва головного військового цвинтаря країни на території Гатненської територіальної громади, блокували проїзди, техніку, намагалися зламати тимчасовий будівельний паркан, не пропускали працівників підрядника та перешкоджали завозу матеріалів на будівельний об’єкт. У зв’язку з цим неодноразово доводилося викликати працівників поліції,
— повідомили в установі.
Причина друга — ремонтні роботи в зимовий період. За словами представників державної установи, роботи з благоустрою значною мірою припали на зимовий період, коли суттєве зниження температури та опади ускладнювали виконання завдань, передбачених першим пусковим комплексом.
Через замерзання-розмерзання ґрунтів підготовка поверхні подекуди ставала складнішою, що призводило до подорожчання матеріалів, наприклад, через необхідність додавання температурних добавок у бетони та розчини,
— пояснили у меморіалі.
Відтак, через зміщення графіку виконання робіт завершити їх у зимовий період виявилося неможливим. Водночас у проєктних рішеннях довелося уточнювати вид та обсяги окремих робіт, що додатково вплинуло на строки.
Серед них — вдосконалення дренажної системи та облаштування мереж дощової каналізації, погоджені як покращення під час виконання проєкту,
— додали в НВМК.
Причина третя — війна та постійні масовані ворожі обстріли.
Не останню роль у затримках зіграла війна. Ми цінуємо кожне життя, тож на період оголошення повітряних тривог завжди радимо працівникам перебувати у безпечних місцях та «не скупчуватися. Під час повітряної тривоги спостерігаються перебої в роботі системи GPS, що ускладнює виконання контрольно-вимірювальних геодезичних робіт,
— підсумували у НВМК.
***
У 2022-ому прем’єр-міністр Денис Шмигаль дав доручення Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі «Лиса Гора». Однак активісти та екологи виступили проти цього місця, і центральна влада доручила знайти нове місце під комплекс.
Згодом була пропозиція створити військовий цвинтар у Биківні. Родини Героїв ідею підтримали й вже очікували на початок будівництва. Проте у заповіднику «Биківнянські могили» заявили, що меморіальне місце неможливо збудувати в Биківнянському лісі у стислі терміни, адже там ще можуть бути старі поховання.
Однак раптово, у серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва. До середини 2025-го цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.
Рідні Героїв проти цвинтаря в області. Вони хочуть з почестями хоронити загиблих у столиці, а не «біля Одеської траси». За локацію у межах Києві виступали і депутати Київради. Однак за словами очільника міста Віталія Кличка, питання залишалось невирішеним.
Рідні загиблих щиро не розуміють, чому процес затягують, а Мінветеранів, яке займається питанням, не чує позиції роди загиблих. Про це нашому виданню розповідала матір полеглого 29-річного воїна Ігоря Шастуна — Неля Шастун.
Однак представники Національного військового меморіального кладовища запевняють будівництво комплексу розпочнеться вже цьогоріч. Працівники розробили ескізний проєкт, який пройшов державну експертизу та стане основою подальших робіт.
Журналістка «Вечірнього Києва» також запиталась у мешканців Гатненської територіальної громади про те, чи погоджуються вони із рішенням уряду облаштувати в межах громади велике військове кладовище. Більшість — проти того, аби комплекс пам’яті будували у межах Смарагдової мережі.
Згодом в Києві обговорили вигляд надмогильних споруд на майбутньому Національному військовому меморіальному кладовищі. Тоді думка фахівців поділилась. Одні за те, щоби памʼятники були з пісковику, інші — зі світлого граніту. Однак остаточно зупинитись на одному виді каменю зможуть після фінального зразка, на якому буде і напис, і фото.
Нагадаємо, що у 2025 році планують відкрити Національне військове меморіальне кладовище.