Країна-агресор Росія зобов’язана надати інформацію про долю української журналістки Вікторії Рощиної, яку схопили окупанти і яка, за наявною інформацією, померла в російському полоні. Про це йдеться у заяві, яку опублікували 23 жовтня на сайті управління верховного комісара ООН з прав людини.
“Експерти ООН з прав людини терміново вимагають підтвердження повідомлень про смерть української журналістки й правозахисниці Вікторії Рощиної, яка стала жертвою насильницького зникнення на початку серпня 2023 року, коли вона висвітлювала події в окупованій Росією Східній Україні”, – ідеться в повідомленні.
Автори звернення зазначають, що зникнення Рощиної було насильницьким, і відсутність інформації про неї понад рік посилює страждання її сім’ї “і рівнозначна катуванню й жорстокому поводженню згідно з міжнародним правом у сфері прав людини”.
В ООН нагадали, що Рощина відома своїми незалежними журналістськими матеріалами про війну проти України, а останні неофіційні відомості про її місцеперебування (у слідчому ізоляторі в Таганрозі) датовано 8 вересня 2024 року.
“Враховуючи, що затримання Вікторії та її ймовірна смерть не були офіційно підтверджені через надання якихось доказів, ми закликаємо уряд Російської Федерації негайно підтвердити інформацію про її долю й місцеперебування. У разі підтвердження її смерті ми закликаємо негайно повернути її тіло на батьківщину для проведення незалежного розслідування причин і обставин її смерті, включно з незалежним розтином. Якщо смерть підтвердять, російська влада відповідатиме за довільне позбавлення життя в умовах державного ув’язнення. Ми закликаємо до відповідальності й справедливості для Вікторії Рощиної”, – ідеться в заяві.
Серед експертів, які підписали заклик до РФ: спецдоповідач із питання про ситуацію у сфері прав людини у РФ Маріана Кацарова, спецдоповідач із питання про становище правозахисників Мері Лоулор, спецдоповідач із питання про свободу думок і їх вільного вираження Ірен Хан.
Контекст
На початку повномасштабної війни Рощина готувала матеріали про бойові дії в Запорізькій і Донецькій областях, 12 березня 2022 року зв’язок із нею було втрачено, а 16 березня стало відомо, що Рощину затримала ФСБ РФ. 22 березня 2022 року її звільнили, вона повернулася на підконтрольну Києву територію (перед цим окупанти змусили її записати відео про відсутність претензій до російських військових).
Після цього Рощина й надалі працювала на окупованих територіях. Вдруге вона зникла 3 серпня 2023 року під час роботи над репортажем про окупацію, за інформацією видання “Ґрати”, – на тимчасово окупованій частині Запорізької області. У травні 2024 року країна-агресор Росія визнала, що затримала Рощину.
10 жовтня в українському координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими підтвердили смерть Рощиної, яка була у списках на обмін. У російському міноборони поінформували, що Рощина померла ще 19 вересня. Незадовго до смерті журналістка оголосила голодування “через нелюдське ставлення”. За інформацією правозахисників, журналістку Рощину окупанти утримували в місцях, де застосовують катування. Тіло Рощиної окупанти досі не передали українській стороні.
Усього, за даними координаційного штабу, у російському полоні перебуває приблизно 25 українських журналістів.