Тіло, яке, за даними експертизи, належить загиблій у російському ув’язненні журналістці Вікторії Рощиній, має численні сліди катувань і сліди розтину, а також у нього немає деяких внутрішніх органів. Про це йдеться в опублікованій 29 квітня статті проєкту “Української правди” з назвою “Вікторія” про полон і катування, які пережила журналістка Рощина й тисячі ув’язнених країною-агресором Росією українців.
За словами начальника департаменту війни Офісу генпрокурора Юрія Бєлоусова, на тілі Рощиної виявили численні ознаки катування й жорстокого поводження, зокрема садна і крововиливи на різних частинах тіла, зламане ребро. Також експерти побачили ймовірні ознаки застосування електроструму.
“Тілесні ушкодження були спричинені за життя. Тому висока ймовірність, що до неї [Рощиної] застосовувалося катування”, – заявив Бєлоусов.
Слідча група, яка проводить розслідування, підтвердила проєкту, що тіло привезли в Україну з ознаками розтину, який робили на території Росії. Також проєкту “Вікторія” від своїх співрозмовників у силових відомствах вдалося дізнатися, що деяких внутрішніх органів не було. Зокрема головного мозку, очних яблук, а також частини трахеї.
Міжнародний експерт-патологоанатом, із яким спілкувалися журналісти, вважає, що відсутність цих органів може свідчити, що росіяни намагалися приховати, що смерть настала внаслідок задушення.
Як ідеться у статті, під час обміну 14 лютого 2025 року Україна повернула тіла 757 загиблих захисників. Серед них було і тіло під номером 757 із помітками “невстановлена особа чоловічої статі” і “СПАС”. Однак під час першого огляду патологоанатоми встановили, що це тіло жінки. А експертиза, яку провели слідчі Офісу генпрокурора, виявила збіг на 99% із ДНК журналістки Рощиної.
Абревіатура СПАС може вказувати на “офіційну причину смерті”, установлену російською стороною, і означає “суммарное поражение артерий сердца” (з російської – сумарне ураження артерій серця), пишуть журналісти.
Офіційне розслідування триває.
Контекст
На початку повномасштабної війни Рощина готувала матеріали про бойові дії в Запорізькій і Донецькій областях, 12 березня 2022 року зв’язок із нею було втрачено, а 16 березня стало відомо, що Рощину затримала ФСБ РФ. 22 березня 2022 року її звільнили, вона повернулася на підконтрольну Києву територію (перед цим окупанти змусили її записати відео про відсутність претензій до російських військових).
Після цього Рощина й надалі працювала на окупованих територіях. Удруге вона зникла 3 серпня 2023 року під час роботи над репортажем про окупацію, за інформацією видання “Ґрати”, – на тимчасово окупованій частині Запорізької області. У травні 2024 року Росія визнала, що затримала Рощину.
10 жовтня в українському координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими підтвердили смерть Рощиної, яка була у списках на обмін. У російському міноборони поінформували, що Рощина померла ще 19 вересня. Незадовго до смерті журналістка оголосила голодування “через нелюдське ставлення”. За інформацією правозахисників, журналістку Рощину окупанти утримували в місцях, де застосовують катування.
Через стан тіла первинно не вдалося встановити причину смерті. Тому українські спеціалісти взяли потрібні зразки й планують провести додаткову експертизу за участі французьких експертів для встановлення причин смерті й характеру виявлених тілесних ушкоджень.