Для кращого засвоєння поживних речовин усім видам домашньої птиці потрібні довші ворсинки для створення більшої площі поверхні. Проте через взаємодію з їжею й мікробіотою кишківника, а також старіння епітеліальні клітини ворсинок регулярно випадають, причому значно більше ‒ під час певних захворювань птиці.
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
Втрачені клітини ворсинок поповнюються з крипт, що активно діляться, під час атрофії ворсинок глибина крипт збільшується. Отже, співвідношення ворсинки/крипта ‒ гарний показник здоров’я кишківника.
Додавання лейцину не завжди може супроводжуватися ростом і розмноженням кишкових клітин, якщо співвідношення лейцину до ізолейцину та валіну незбалансоване.
Метаболізм амінокислот із розгалуженим ланцюгом (BCAA) забезпечує вуглецевий скелет і азот для інших амінокислот, особливо глутаміну, і таким чином підтримує імунну активність. Збільшене надходження ВСАА в мозок обмежує високу акрецію глутамату та запобігає досягненню цим нейромедіатором токсичного рівня.
Крім того, аланін і глутамін, що утворюються шляхом трансамінування BCAA, запобігають накопиченню аміаку в м’язах і транспортують його до печінки й нирок для подальшого метаболізму та виведення.
Насправді амінокислоти ‒ це будівельні блоки пептидів, що виробляються ендогенним шляхом і можуть мати антимікробну дію. Епітеліальна клітинна оболонка кишківника виробляє антимікробні пептиди широкого спектра дії, включно з дефензинами й кателіцидинами, щоб запобігти безперервній мікробній інвазії.
Нагадаємо, ВСАА важливі для імунної системи.