2024 року метеорологічне літо, коли середньодобова температура становить +15 °С і більше, в Україні почалося в середині травня і тривало до першої декади жовтня (крім заходу, там початок літа був прохолодним), розповіла завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України Віра Балабух в інтерв’ю “24 каналу”, яке вийшло 26 жовтня.
Вона розповіла, що теплу погоду у вересні й на початку жовтня приніс в Україну потужний антициклон. Теплі й сухі повітряні маси приходили в Україну із субтропіків.
“Аномально високій температурі сприяло і загальне підвищення температури повітря на нашій планеті, яке зумовлене посиленням парникового ефекту. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, концентрація вуглекислого газу в атмосфері досягла максимуму за 800 тис. років”, – додала метеорологиня.
За словами Балабух, підвищенню температури повітря сприяло також збільшення сонячної активності.
“Спільна дія цих чинників і зумовила таку аномально теплу погоду. Аналіз наявних тенденцій і кліматичних прогнозів показує, що тривалість літа в Україні зростатиме. Воно починатиметься раніше і триватиме довше. Тож тривале й спекотне літо, яке ми спостерігали в цьому році, очевидно, досить скоро стане нашою новою кліматичною нормою”, – додала вона.
Контекст
За спостереженням Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського, середня температура повітря цьогорічного літа в Києві становила +23 °С, це на 2,6 °С вище за кліматичну норму. Літо 2024 року стало другим після літа 2010-го серед найспекотніших у столиці за весь час спостережень (із 1881 року).