20 листопада Верховна Рада України внесла зміни до закону “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, уточнивши підстави для звільнення від військової служби родичів загиблих українських захисників. Про це повідомив депутат від “Голосу” Ярослав Железняк.
Законопроєкт №12104 ухвалили одразу в цілому, за нього проголосувало 304 парламентарії.
Документ, зокрема, передбачає, що під призов на військову службу під час мобілізації на особливий період не підпадають українці, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, дочка, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час здійснення заходів щодо захисту національної безпеки та оборони під час АТО в Донецькій і Луганській областях та повномасштабного вторгнення Росії.
Окрім того, законопроєкт передбачає скасування мобілізації для тих українців, які побували в полоні російських окупантів і мають офіційне підтвердження цього. Така категорія людей може служити лише добровільно.
У серпні Рада ухвалила рішення, яке дало змогу дістати відтермінування від служби тим, чиї неповнорідні брат чи сестра загинули.
Контекст
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 29 жовтня 2024 року – до 7 лютого 2025 року.
У квітні в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, він набув чинності 18 травня. Згідно з однією з його норм, усі військовозобов’язані протягом двох місяців (до 16 липня) мали оновити свої військово-облікові дані – через Центри надання адмінпослуг, електронний кабінет або прийшовши в ТЦК. 17 липня в Міноборони поінформували, що за два місяці дані оновило майже 4,7 млн українців.
16 серпня постійний представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що Кабмін вніс зміни до правил надання відтермінування від мобілізації.