Верховна Рада не підтримала проєкту постанови про виклик до парламенту представників уряду, які працюють над угодою зі США про українські корисні копалини, на засіданні 26 лютого. Про це повідомила нардепка Ірина Геращенко в Тelegram.
За її словами, за вимогу партій “Європейська солідарність” і “Голос” щодо виклику до Ради представників Кабміну проголосувало лише 114 депутатів.
Геращенко додала, що “ніхто не знає змісту цих угод”.
Нардеп Ярослав Железняк повідомив, що пропонував викликати до Ради міністерку економіки Юлію Свириденко й прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, але коаліція відмовилася голосувати.
“Причому аргументація: “урядовцям дуже важко зараз – не відволікайте їх”, – зазначив Железняк.
Контекст
ЗМІ писали 14 лютого, що президент України Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації Конгресу США підписати на полях Мюнхенської конференції з безпеки меморандум, згідно з яким Штати отримали б 50% усіх майбутніх запасів мінералів в Україні, через відсутність у документі гарантій безпеки для України.
15 лютого Financial Times опублікувала дані про те, що Зеленський наполягає, щоб будь-яка угода щодо українських рідкісноземельних корисних копалин була безпосередньо пов’язана з американськими та європейськими гарантіями безпеки, і що глава Української держави хоче, щоб інші країни, зокрема держави ЄС, брали участь у майбутньому розробленні природних ресурсів України. Ще одним спірним пунктом угоди було положення, що всі спори щодо прав на українські ресурси мають урегульовувати в судах Нью-Йорка, зазначила FT.
Зеленський заявив 20 лютого, що Україна готова до “корисної угоди” з президентом США Дональдом Трампом щодо інвестицій і безпеки. За даними ЗМІ, США передали Україні “покращений” проєкт угоди щодо мінералів. Джерела NV інформували, що нова американська редакція проєкту угоди жорсткіша за попередню, окрім мінеральних копалин, вона охоплює газ і нафту, а також пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду.
22 лютого українська сторона передала американським колегам нові пропозиції до тексту угоди про рідкісноземельні мінерали, повідомило джерело Fox News, яке бере участь у переговорах.
23 лютого Зеленський укотре заявив про те, що США надали Україні допомоги не на $500 млрд, а на $100 млрд. Також він заявив, що в угоді про українські ресурси мають бути прописані чіткі гарантії безпеки.
Водночас міністр фінансів США Скотт Бессент сказав, що угода між США й Україною щодо українських корисних копалин містить “неявну” гарантію безпеки, у яку американці інвестують свої гроші.
24 лютого Трамп заявив, що намагається укласти з РФ угоду щодо економічного розвитку, зокрема й у галузі розроблення рідкісноземельних мінералів. Того самого дня російський нелегітимний президент Володимир Путін сказав, що готовий співпрацювати зі США щодо рідкісноземельних мінералів, зокрема з окупованих в Україні територій.
25 лютого Financial Times із посиланням на українських посадовців писала, що Україна погодила зі США умови угоди щодо розроблення рідкісноземельних мінералів, нафти й газу.
26 лютого Трамп підтвердив, що Зеленський, імовірно, приїде у Вашингтон 28 лютого для особистої зустрічі, під час якої політики можуть підписати угоду щодо видобування корисних копалин “на $1 трлн”.