Національна асоціація адвокатів України подала заяву до Офісу генерального прокурора й Державного бюро розслідувань через обшук НАБУ і встановлення прослуховування в офісі адвокатів у Києві. Про це повідомило агентство УНН.
“Детективи не лише прослуховували, проникли до офісу адвокатів у центрі столиці, а й провели там незаконні обшуки “до постановлення ухвалення слідчим суддею без належних на те підстав”, чим грубо порушили права та законні інтереси адвокатів”, – написало УНН.
Асоціація зазначила, що обшук проводили без ухвали суду й базової постанови прокурора. Водночас детективам НАБУ було відомо про те, що вони проникають саме в офіс адвокатів, оскільки ця адреса офіційна й зареєстрована в реєстрі адвокатів.
Окрім офісних приміщень, детективи вдалися до одночасного обшуку житла адвокатів, де перебували їхні дружини з малолітніми дітьми, а самих адвокатів у цей час фактично заблокували слідчими діями в офісі.
Водночас жодних документів або речей за результатами обшуку не вилучили, заявили автори звернення.
За даними асоціації, рішення про обшук ухвалив детектив НАБУ Федір Олійник, а прослуховуванням займався детектив Ярослав Вороніжський. Останній брав участь в обшуку, але офіційно його не зафіксували як учасника. Водночас він виносив із приміщення пакет і портфель, у яких, імовірно, були технічні засоби для прослуховування.
Асоціація назвала такі дії з боку НАБУ “злочинним умислом”. На її думку, детективи хотіли дістати конфіденційну інформацію, яку клієнти розповідали адвокатам, і з’ясувати подальші дії сторони захисту.
У заяві йдеться про те, що техніку для прослуховування виявили самі адвокати в підлозі приміщення в окремих кабінетах і безпосередньо в кімнаті для переговорів, де відбувалося спілкування з клієнтами.
Асоціація підкреслює, що у групі детективів НАБУ є ті, хто розслідує справи проти клієнтів цих адвокатів.
“Адвокатська спільнота наполягає на втручанні в ситуацію генпрокурора та внесенні в ЄРДР даних про вчинення службовими особами НАБУ кримінальних правопорушень, передбачених ст. 162 Кримінального кодексу України (незаконне проникнення до іншого володіння особи та незаконне проведення в ньому обшуку, вчинене службовою особою), ст. 365 КК України (перевищення влади або службових повноважень), а також ст. 397 КК України (використанням службового становища для перешкод до здійснення правомірної діяльності захисника)”, – ідеться в заяві Національної асоціації адвокатів України.