24 липня у пресцентрі інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна” відбулось засідання дискусійного клубу “Столичний регіон” на тему “Проблеми відбудови Київщини: які особливості відновлення деокупованих територій, ліквідації наслідків руйнувань та будівництва житла для ВПО і ветеранів”
Про це повідомляє інформаційний портал “Легендарний Київ”.
Організаторами виступили інформаційний портал “Легендарний Київ”, Інститут української політики та Всеукраїнське обʼєднання позаштатних (громадських) інспекторів архітектурно-будівельного контролю.
Це спільний проєкт на базі інформаційного агентства “Інтерфакс-Україна”. Серед учасників: голова ГО “Всеукраїнське обʼєднання позаштатних (громадських) інспекторів архітектурно-будівельного контролю” Сергій Возний, соціолог і засновник компанії “Актив Груп” Андрій Єременко, ветеран ЗСУ, підприємець, лідер Білоцерківського корпусу добровольців Олександр Магдич, директор департаменту регіонального розвитку КОВА Олег Кравченко, заступник директора БФ Андрія Засухи Василь Олексюк.
Модератором дискусійного клубу виступив голова правління Інституту української політики Олексій Усачов, який закликав учасників до конструктивного діалогу на визначену тему. Зокрема, він звернувся до гостей дискусійного клубу із пропозицією за підсумками дискусії підготувати спільне звернення до керівництва держави та області щодо приведення законодавства у сфері відновлення та відбудови до існуючих реалій.
Також, користуючись нагодою, на прохання колег-журналістів, Олексій Усачов запропонував звернутись до керівництва держави, ЗСУ та переговорних груп щодо включення українського журналіста Дмитра Хилюка до списку на обмін:
Український журналіст Дмитро Хилюк був викрадений у перші дні повномасштабного вторгнення із села Козаровичі та вивезений до росії, де більше трьох років перебуває в нелюдських умовах у в’язниці. Він — патріотичний, проукраїнський та професійний журналіст, який не заслуговує на таке ставлення. Тому українська держава має зробити все, щоб повернути його додому.
Загалом на Київщині вже відновлено понад 75% усіх зруйнованих об’єктів. Йдеться про житло, освітні заклади, медичну інфраструктуру, дороги та мости. Про це на круглому столі розповів директор департаменту розвитку КОВА Олег Кравченко.
На Київщині відновлення пошкодженої інфраструктури відбувається за принципом: “краще, ніж було”. Йдеться не лише про повернення до попереднього стану, а про досягнення нового рівня комфорту, безпеки та сталості: сучасні матеріали, утеплення, енергоефективні системи, інклюзивність. У Київській області вже три громади — Бородянка, Буча та Славутич — стали прикладами комплексного підходу до безбар’єрності,
– директор департаменту розвитку КОВА Олег Кравченко.
Як зазначив Сергій Возний, у питанні відбудови актуальною залишається проблема порушення тендерних процедур та діяльності правоохоронних органів:
Більше 80% суб’єктів господарювання, які займаються відновленням, знаходяться під кримінальними справами. Сьогодні є ініціатива генпрокурора щодо закриття кримінальних справ проти бізнесу з метою припинити ті провадження, де немає складу злочину. Бо є такі органи, які мають усі повноваження для проведення інспекцій, перевірок, встановлення обсягів робіт, якості робіт, матеріалів тощо. Є для цього Державна аудиторська служба, яка також має будівельні підрозділи, що встановлюють, у тому числі, законність проведення тендерних процедур. Але це точно не прерогатива правоохоронців на об’єктах. Якщо ми хочемо відновлювати нашу державу — їх там не повинно бути.
Як зазначив ветеран ЗСУ Олександр Магдич, наразі важливим є не лише питання відбудови, а й зміни Земельного кодексу для безперешкодного отримання землі військовослужбовцями:
Громада ветеранів, яку я представляю, має власну думку стосовно питань відбудови, бо актуальними залишаються проблеми з укриттями, ліфтами, пандусами. На сьогоднішній день більшість укриттів не обладнані для інвалідів і людей з обмеженими фізичними можливостями. Але найбільша проблема — це те, що жоден військовослужбовець не може отримати землю. На сьогоднішній день перше, що треба зробити — це змінити Земельний кодекс (118 статтю) і надати виключне право ветеранам і військовим, які мають статус УБД, отримати землю і приватизувати її. Адже люди, які воюють і не можуть отримати землю — втрачають віру.
У контексті підтримки військових Василь Олексюк наголосив на необхідності забезпечення житлом військовослужбовців, зокрема в контексті співпраці бізнесу і влади:
Більшість військових стикається з питанням роботи та житла. Тому наш благодійний фонд разом із ФК “Ковалівка” прийняв рішення про будівництво інклюзивного котеджного містечка для військових та їхніх родин. Відтак 59 сімей сьогодні проживають у прекрасних умовах. І найголовніше — ці будинки разом із землею передано їм у приватну власність. Велику роль у відбудові відіграє міжнародна підтримка. Зокрема, благодійна місія Хансена, яка реалізувала вражаючі проєкти: у Тарасівці зведено Hansen Village — це понад 460 будинків для 2000 людей. У селі Колонщина — окреме містечко для літніх переселенців. І це не просто житло — це середовище з садочком, медпунктом, спортзалом.
У свою чергу соціолог Андрій Єременко зазначив, що до суспільства не донесено прозорий механізм, як саме відбувається черга на відбудову. Те саме стосується й грошових компенсацій.
Дослідження показує, що всі плюси в даному питанні присвоюють місцевій владі попри звинувачення в корупції і скандали. Тому потрібна прозорість і підзвітність, боротьба з корупцією не через красиві “посадки, залучення громадськості до контролю, підвищення ефективної співпраці влада/бізнес/громада,
– соціолог Андрій Єременко.
Нагадаємо, що до переходу в Генпрокуратуру: як працював Максим Крим на Київщині.