Унаслідок перевірок інвалідності позбавили понад 200 працівників державних установ, зокрема митниці, податкової та прокуратури. Про це повідомила радниця голови Державного бюро розслідувань (ДБР) із питань комунікацій Тетяна Сапьян в ефірі “Подробиць”, відео якого виклали на YouТube-каналі 13 лютого.
“Я можу сказати, що на підставі перевірок і з’ясування всіх обставин, хто і як набував інвалідності, на сьогоднішній день понад 200 працівників державних установ позбавлені інвалідності повністю. Це працівники митниці, податкової, прокуратури, а також інших правоохоронних органів”, – розповіла вона.
Крім того, за словами Сапьян, протягом останніх трьох місяців знизили групи інвалідності, що вплинуло на виплати.
Радниця додала, що збитки через фальшиву інвалідність на одного держслужбовця становлять 100−200 тис. грн.
Контекст
Скандал навколо МСЕК спалахнув на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали й заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, у якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідностей прокурорам Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
20 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили про проведення масштабного службового розслідування щодо керівників прокуратур, які, ймовірно, одержують пенсії через фальшиву інвалідність. Журналісти й антикорупціонери виявили, що і в інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки і оборони, присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, і анонсував кадрові рішення. Після засідання тодішній генпрокурор Андрій Костін оголосив про звільнення.
За даними СБУ станом на кінець жовтня, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 посадовці МСЕК дістали підозри.
29 грудня глава МОЗ Віктор Ляшко розповів, що правоохоронці передали МОЗ понад 2 тис. справ про ймовірні фальшиві висновки про інвалідність, видані медико-соціальними експертними комісіями.