Із середини липня в небі почалася активність метеорного потоку Персеїди. Коли українці зможуть побачити зорепади й на які дати припадають цьогоріч пікові моменти потоку, розповів 21 липня виданню “Суспільне Харків” астроном Володимир Кажанов.
Астроном сказав, що активність літнього зорепаду починаючи із 17 липня щодня зростає. Персеїди будуть помітними до 23 серпня.
“І максимум прогнозується в цьому році в ніч із 12-го на 13 серпня. Краще буде його видно у другій половині ночі або вже ввечері 13 серпня”, – уточнив Кажанов.
Однак зорепаду трохи заважатиме Місяць, оскільки 10 серпня буде повня.
“На максимум метеорного потоку яскраве світло Місяця буде освітлювати небо, метеорів ми трохи менше побачимо. Але враховуючи те, що потік Персеїди складається з яскравих метеорів, які мають велику швидкість, то їх ми побачимо навіть за повного Місяця”, – зазначив астроном.
Відео метеорного потоку Персеїди з кабіни літака, який спостерігали ще на початку червня, поширювали на сторінці Universe Space Tech у Facebook.
Спостерігачі-аматори переважно бачать 15, 20, 30, 40, 50 метеорів за годину, тому кілька десятків точно можна буде побачити, зазначив Кажанов.
Через “місячну інтервенцію” найкращий час для спостереження за Персеїдами цьогоріч припадає на періоди до й після пікових ночей. До 28 липня буде “темне вікно”, коли місячне сяйво буде мінімальним, пише Live Science. 24 липня настане фаза нового Місяця, що забезпечить максимально темне небо.
Тож астроном радить спостерігати зорепад на відкритій місцевості, за містом, на східній частині неба. Наприклад, як це було торік – світлину зоряного неба публікували харківські пабліки в соціальній мережі Х.
Полярне сяйво та Персеїди спостерігали вночі у Харкові (фото, видео) – https://t.co/pLtkc7j3Zy pic.twitter.com/Mb5RsqJDQX
— Об’єктив-новини Харків 🇺🇦 (@objectiv) August 13, 2024
До кінця року, за словами Кажанова, можна буде побачити в небі ще щонайменше три метеорні потоки.
“Треба дочекатися осені – із жовтня до грудня. У жовтні будуть Драконіди й Оріоніди, у листопаді – Леоніди й Тауріди, а у грудні – Гемініди. Їхні назви походять від сузір’їв, так званого радіанта: місця в небі, з якого вилітають метеори”, – пояснив експерт.
Контекст
Насправді “зірки, що падають”, – це не зорі, а космічний пил і уламки, які залишають після себе комети й астероїди, пояснює Live Science. Коли Земля пролітає крізь такі “сміттєві хмари”, частинки входять в атмосферу і згорають, утворюючи яскраві метеори. Це і є те саме чарівне мерехтіння, яке можна побачити в нічному небі. Щорічний зорепад Персеїди зазвичай дарує до 100 “падінь зірок” на годину.