Українські правоохоронці передали МОЗ понад 2 тис. справ про ймовірні фальшиві висновки про інвалідність, видані медико-соціальними експертними комісіями. Про це в інтерв’ю телеканалу “Рада”, яке опублікували 29 грудня в YouTube ЗМІ, повідомив глава відомства Віктор Ляшко.
“Майже 1 тис. ми вже розглянули, 188 особам уже скасували інвалідність, 388 із цієї тисячі викликали до нашого профільного науково-дослідного інституту для переогляду, щоб подивитися, чи були маніпуляції, чи справді стан здоров’я відповідає тим змінам, які були записані у справу при проведенні МСЕК”, – розповів міністр.
За словами Ляшка, цей процес демонструє, що “все рано чи пізно стає явним”.
“Потрібно працювати відповідно до нормативних актів, які визначені урядом або Міністерством охорони здоров’я. Тому я закликаю лікарів в експертних групах працювати виключно у правовому полі”, – зазначив глава МОЗ.
Контекст
Скандал навколо МСЕК спалахнув на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали і заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, в якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідностей прокурорам Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
20 жовтня в Офісі генпрокурора повідомили про проведення масштабного службового розслідування щодо керівників прокуратур, які, ймовірно, одержують пенсії через фальшиву інвалідність. Журналісти й антикорупціонери виявили, що і в інших областях могли бути зловживання під час оформлення прокурорам інвалідності.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки і оборони, присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, і анонсував кадрові рішення. Після засідання тодішній генпрокурор Андрій Костін оголосив про звільнення.
За даними СБУ станом на кінець жовтня, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 посадовці МСЕК дістали підозри.