В Україні чимало історико-культурних пам’яток, які оповиті містичним історіями, але Дівич-гора в селі Трипілля на Київщині займає особливе місце серед них. Це не лише мальовнича височина над Дніпром, а й справжнє джерело давніх легенд, археологічних знахідок і жіночої сили
Про це повідомляє інформаційний портал “Легендарний Київ” із покликанням на “Телеграф”.
Дівич-гора є найвищою точкою Обухівського району — 186 м над рівнем моря. Вона зберігає чимало слідів історії і її не раз досліджували археологи. За їх даними, на території гори було виявлено залишки городища та могильника зарубинецької культури (II ст. до н.е.) та давньослов’янське капище VI століття. Окрім того, за різними даними, на вершині Дівич-гори було святилище язичницької богині Діви. Там проводилися ритуали, такі як приготування жертвенної їжі в дев’яти напівсферичних заглибленнях.
Щодо назви гори, то дослідники цілком певні, що вона пов’язана з давнім слов’янським культом жіночого божества — богині Діви. Ще у 19-20 століттях однією з окрас гори були вітряки. Наразі ж на вершині Дівич-гори розміщено православний хрест. Він легендований присутністю апостола Андрія з одного боку і неоязичницькими установками щодо так званого “слов’янського святилища жіночому божеству”.
Легенди про Дівич-гору
Ця гора оповита багатьма легендами, однак їх більшість пов’язана саме з жіночою силою та енергію. Відомо, що в прадавні часи жінки приходили на Дівич-гору за благословенням на народження дітей.
Легенда про княжну
За цією легендою під час штурму замку молоду княжну було проклято під час захисту своїх володінь. Вона нібито разом зі своїм обійстям провалилась під землю, пряму в пекло. Дехто з дослідника вбачає в цій історії символізм самопожертви, жіночої сили та відданості рідній землі.
Святилище жіночого божества
Ще у давні часи на вершині Дівич-гори було язичницьке святилище, де жінки робили підношення богині Діві. Здебільшого їх молитви були про народження дітей та благання дати здорове потомство.
Дзвони з-під землі
За однією з легенд у підніжжя Дівич-гори колись стояла церква, яка згоріла. І раз на рік на Великдень місцеві чують на світанку дзвони, які лунають з під землі. Так земля ніби нагадує про велику силу втраченого святилища.
Підземні ходи
За переказами, між Дівич-горою та сусідньою Посадовою горою є секретні ходи, які з’єднують їх під землею. Ці тунелі в давні часи нібито використовували для таємного пересування.
Дівич-гора і туризм
Дівич-гора наразі доволі популярне місце для екскурсії та відпочинку, адже з її вершини відкривається неймовірний краєвид на дніпровські кручі. До того ж гора має невеликий схил, тому її легко підкоряти. Ще у селі Трипілля є музей присвячений історії гори, населеного пункту та Трипільській культурі.
Нагадаємо, що веломандрівка крізь історію: Переяслав, музей під відкритим небом.