Кліматичної зими не фіксували в Україні з 2022 року. Про це 19 січня інформує у Facebook Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
“Зими останніх років в Україні значно змінилися. Якщо раніше зима була сезоном морозів та хуртовин, то зараз погода часто нагадує пізню осінь чи ранню весну. Тепла погода, відсутність тривалих морозів і температурні рекорди стали звичним явищем. Головна причина – глобальне потепління”, – ідеться в повідомленні.
Україна входить до регіонів планети, де протягом останнього 10-річчя зростання температури відбувалося найвищими темпами, цитує міністерство завідувачку лабораторії прикладної кліматології Українського гідрометеорологічного інституту Світлану Краковську. За її словами, протягом останніх 60 років підвищення середньої температури на території України відбувалося майже у 2,5 раза швидше, ніж загалом у світі. Україна випереджає навіть Європу, оскільки швидкість зростання середньої річної температури в Україні у 1961–2023 роках сягала 0,41 °С за 10 років, а в Європі – 0,34 °С. Основне потепління відбувається насамперед у зимовий період, розповіла науковиця.
“Кліматична зима в Україні розпочинається, коли середньодобова температура повітря падає нижче від 0 °C і стабільно там тримається. Ще чверть століття тому вона наступала практично за календарем. А тепер через глобальне потепління зими, можна сказати, немає. Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії, кліматична зима не фіксувалася в Києві протягом останніх трьох років: 2022-й, 2023-й і 2024-й. У ці роки середня температура повітря за зимовий період була вищою за 0 °C”, – зазначили в міністерстві.
Зараз для України характерні коливання температури в зимовий період -5…+5 °С. Водночас на тлі досить високої температури можуть траплятися короткочасні хвилі екстремальних морозів або аномально сильні хуртовини, які паралізують інфраструктуру. За словами Краковської, це теж вияви зміни клімату. Через глобальне потепління клімат став непередбачуваним, відхилення від норм значно зростають. Стабільний сніговий покрив формується рідко і тримається недовго.
У міністерстві наголосили, що сніг має велике значення для багатьох екосистем. Він є важливим джерелом вологи у ґрунті, захищає рослини від морозів, запобігає ерозії ґрунту. Багато видів тварин, птахів та комах використовують сніговий покрив як укриття. Тепла зима призводить до того, що сніг тане швидко й нерівномірно, що збільшує ризик паводків навесні.
“Дефіцит снігу негативно впливає на різні галузі економіки України. Зокрема, знижується врожайність багатьох сільськогосподарських культур. Адже без снігу рослини часто вимерзають, а у ґрунті бракує вологи. Страждає зимовий туризм, який є важливим джерелом доходу для гірських регіонів”, – зазначили в Міндовкілля.
Контекст
Всесвітня метеорологічна організація заявила, що 2024 рік став найтеплішим за всю історію спостережень. Середня температура поверхні Землі зросла на 1,55 °C. За словами науковців, темпи глобального потепління швидко зростають.