Рівень підтримки добудови енергоблоків №3 та №4 на Хмельницькій атомній електростанції серед українців за рік зріс із 77% до 80%, свідчать дані соціологічного дослідження групи “Рейтинг”. Більшість опитаних вважає, що завершення будівництва є стратегічним кроком до зміцнення енергетичної безпеки України.
Серед основних аргументів на користь продовження проєкту, за повідомленням соціологів, українці називають потребу підвищення енергетичної незалежності країни, гарантоване використання безпечного ядерного палива американського виробництва, дефіцит електроенергії, який зростатиме з відновленням економіки.
Як повідомила група “Рейтинг”, опитування проводили серед населення України віком від 18 років у всіх регіонах, окрім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також областей, де немає українського мобільного зв’язку. Вибірка становила 1200 респондентів.
Американська компанія Westinghouse підтвердила свою готовність забезпечити енергоблоки №3 та №4 ХАЕС ядерним паливом, виготовленим за американською технологією, а також надати потрібну технічну підтримку для їхньої експлуатації, зазначено в матеріалі “РБК-Україна”.
Контекст
У 2024 році глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі висловив підтримку планам України щодо завершення будівництва енергоблоків, наголосивши на їх відповідності міжнародним стандартам ядерної безпеки.
Хмельницька АЕС розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. Її будівництво розпочали 1981 року, ідеться на сайті “Енергоатому”. На електростанції працює два ядерні реактори, під’єднані 1987-го і 2004 року. Їхня сумарна потужність – 2000 МВт. Згідно із проєктом, на станції мало бути чотири блоки.
Третій енергоблок був готовий на 75%, четвертий – на 28%. В уряді повідомили, що будівництво двох атомних енергоблоків збільшить виробництво електроенергії на 16 226 млн кВт-год/рік, а відпуск – на 15 415 млн кВт-год/рік.
У Верховній Раді очікує на розгляд урядовий законопроєкт №11146, який передбачає розміщення, проєктування та будівництво третього й четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.