Імпорт електроенергії в Україну ускладнюється через цінову ситуацію на європейських ринках і внутрішні регуляторні обмеження. Про це заявив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко в ефірі “Українського радіо”.
За словами експерта, дефіцит електроенергії в Європі створює труднощі для імпорту електроенергії в Україну.
“У Європі, особливо у Східній Європі, – там свій дефіцит електроенергії, там постійне зростання цін. І дуже часто ціни на ринках країн-партнерів вищі, ніж на ринку України”, – сказав він.
Харченко звернув увагу на проблеми українського ринку електроенергії. За його словами, нинішня структура ринку є неефективною через низку чинників.
“На жаль, ринок електроенергії в Україні, у принципі, дуже неефективно зараз влаштований: цінові обмеження, які на ньому діють, певні соціальні зобов’язання, які заважають ефективно працювати в ринковій ситуації, і так далі, і так далі – усе це разом спотворює картину ринку електроенергії, цінову перш за все”, – наголосив експерт.
Контекст
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила рішення не змінювати граничні ціни на ринку електроенергії із грудня. Це рішення ухвалили на засіданні 25 листопада.
Державне підприємство “Оператор ринку” на засіданні НКРЕКП у вересні 2023 року виступило за встановлення цінових обмежень на ринку електроенергії на рівні, як у країнах Європейського союзу. В “Укренерго” заявляли, що цінові обмеження на ринку електроенергії заважають збільшенню потужностей для імпорту з 1,2 ГВт до 2 ГВт.
Імпорт електроенергії з Європейського союзу може стати проблематичним для України взимку через низку чинників, сказала президентка аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко. Вона звернула увагу на потребу врегулювання системних питань на українському енергетичному ринку, зокрема проблем із боргами і price cap – граничними цінами на електроенергію.
Установлені на українському ринку електроенергії цінові обмеження ускладнюють збільшення імпорту електрики в деякі години, заявляв директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.