Львівський активіст Назарій Гусаков, якого підозрюють у шахрайстві, записав відеозвернення з клініки в Мілані й опублікував його у Facebook 23 липня.
Гусаков, у якого СМА, дізнався, що Офіс генерального прокурора України готує йому заочне повідомлення про підозру. Він заявив, що не ховається від слідства й суду. За словами Гусакова, він приїхав в Італію 12 травня для лікування.
Адвокатка Гусакова Наталія Бельдій заявила “Суспільному”, що її підзахисний після завершення лікування має намір повернутися в Україну. За її словами, він готовий співпрацювати зі слідством.
“Після того як буде оголошена підозра – а я думаю, що вона заочною не буде, тому що в цьому випадку генеральний прокурор знає місце перебування Назарія Гусакова, тому оголошення заочної підозри неможливе – виберемо тактику захисту в цій справі”, – сказала вона.
Адвокатка додала, що Гусаков виїхав на лікування, яке йому знадобилося терміново у зв’язку з тим, що стан його здоров’я різко погіршився.
Контекст
Гусаков раніше привертав увагу громадськості у зв’язку із боротьбою зі спінальною м’язовою атрофією (СМА) й регулярними кампаніями зі збору коштів на лікування.
18 червня “Українська правда” писала, що Гусакова запідозрили в махінаціях зі збором коштів на лікування. Люди, зокрема, помітили, що раніше Гусаков був зареєстрований на сайті гри в покер і писав у своїх соцмережах про ставки.
19 червня Lviv.Media повідомляло, що криптогаманці Гусакова з липня 2022 року до травня 2025-го використовували для легалізації доходів. Загальна сума трансакцій майже за три роки становить $5 млн 135 тис.
Гусаков відкинув звинувачення в коментарі Суспільному”. За його словами, збори передбачали не лише купівлю ліків для нього, а й допомогу в побуті. Він також розповів, що торік міська рада забезпечила йому 28 флаконів препарату “Еврисді”, а цьогоріч – 20. Проте, стверджував він, їх йому не досить. Тому додаткові він закуповував власним коштом.
22 червня міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко доповів президенту України Володимирові Зеленському про історію з коштами, які проходили через криптогаманець Гусакова. Він заявив, що активіст покинув територію України.
23 червня Національна поліція оголосила про відкриття двох кримінальних проваджень щодо історії з криптогаманцем Гусакова: за ч. 4 ст. 190 (шахрайство) і ч. 3 ст. 209 (легалізація доходів, одержаних у злочинний спосіб) Кримінального кодексу України.
23 липня генеральний прокурор України Руслан Кравченко заявив, що Гусакова заочно повідомлять про підозру в шахрайстві й відмиванні коштів.