“Оператор ринку” працює над тим, щоб застосовувати гарантії походження “зеленої” енергії в механізмі регулювання викидів вуглецю на кордоні з Європейським союзом (СВАМ), що буде вигідно для бізнесу, який орієнтований на експорт товарів. Про це під час Energy Day 2024 повідомив генеральний директор АТ “Оператор ринку” Олександр Гавва.
За його словами, зараз регламент СВАМ не дозволяє використання гарантій походження “зеленої” енергії під час розрахунку вбудованих викидів під час виробництва товарів.
“Електроенергія у СВАМ існує у двох поняттях: як товар, і як частина непрямих викидів. Гарантії походження можна включити в розрахунок фактичного коефіцієнту викидів при імпорті електричної енергії в ЄС. Це відкриє додаткове джерело доходу для виробників ВДЕ, що дозволить їм розбудовувати генерацію та залучати інвестиції”, – наголосив Гавва.
Також він додав, що приєднання гарантій походження до CBAM відповідає цілям “зеленого” курсу ЄС, інтегруючи сертифікацію поновної енергетики з механізмами ціноутворення на викиди вуглецю.
“Гарантії походження можна також включити в розрахунок непрямих викидів при виробництві товарів СВАМ. Це буде вигідно як для виробників товарів, так і для виробників ВДЕ”, – зауважив гендиректор “Оператора ринку”.
Гавва висловив переконання, що приєднання гарантій походження до системи СВАМ сприятиме розвитку “зеленої” генерації і досягненню глобальних цілей декарбонізації.
Контекст
У ДП “Гарантований покупець” заявляли, що прогнозують низький попит на купівлю гарантій походження на електроенергію з поновних джерел через відсутність економічних стимулів для бізнесу, і тому пропонує впровадити податкові стимулювання для розв’язання цієї проблеми. На думку директора держпідприємства, варто опрацювати питання внесення змін в законодавство для того, щоб обсяг нарахованих зобов’язань за екоподатком можна було зменшувати для підприємств, які купують “зелену” електроенергію і підтверджують її гарантіями походження, писав “Главком”.