Україна має якнайшвидше лібералізувати газовий ринок, щоб залучити до імпорту українських і європейських трейдерів та промислових споживачів. Інакше дефіцит ресурсу і брак коштів можуть призвести до зриву підготовки до наступного опалювального сезону. Про це заявив у Facebook директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
За його словами, для заповнення підземних сховищ газу до зими потрібно імпортувати приблизно 25 млн м³ на добу. Проте здійснити це самостійно державна компанія “Нафтогаз” не зможе.
“Для того, щоб своєчасно заповнити ПСГ, необхідно вже прямо зараз імпортувати газ на рівні 25 млн м³ на добу упродовж усього сезону закачування. Для цього знадобиться близько €2,0 млрд. Самостійно НАК “Нафтогаз України” не зможе залучити таку суму”, – зазначив Омельченко.
Він додав, що нинішня модель ринку, за якої “Нафтогаз” виконує спеціальні обов’язки (ПСО) і продає ресурс за заниженими цінами, себе вичерпала.
“Обрана модель газового ринку вже себе вичерпала. Згідно з нею, державна монополія виконує функцію ПСО для населення, ще реалізує газ внутрішнього видобутку для комерційних суб’єктів за ціною, значно нижчою за фактичний імпортний паритет, а потім змушена імпортувати газ для населення собі у збиток”, – пояснив експерт.
Омельченко переконаний, що єдиний вихід – залучення інших учасників до імпорту.
“Як на мене, єдиний варіант виходу із цієї скрутної ситуації – залучення до імпорту європейських і вітчизняних трейдерів та великих промислових споживачів газу. Для цього слід лібералізувати газовий ринок”, – наголосив він.
Як приклад експерт навів ситуацію 2015 року, коли після відмови від російського газу проблему браку вдалося розв’язати саме завдяки відкритому ринку. Цей спосіб, за його словами, залишається актуальним і сьогодні. Також він запропонував переглянути підхід до використання ресурсу державного видобутку.
“НАК “Нафтогаз України” для виконання ПСО і тримання цін для населення і ТКЕ на поточному рівні доцільно сконцентрувати весь свій видобувний ресурс виключно для забезпечення вказаних категорій споживачів, а також на покритті дефіцитного обсягу за рахунок закупівлі газу у приватних компаній за конкурентними цінами”, – зазначив Омельченко.
Контекст
У квітні економіст Олексій Кущ розкритикував державний “Нафтогаз”. За його словами, замість формування запасів газу компанія займалася умовним демпінгом для захоплення ринку приватних споживачів.