Фермер із Київщини Григорій Кулініченко обробляє понад 3,5 тис. га, на яких вирощує зернові, олійні культури та овочі, а паралельно займається винарством, має власні виноградники загальною площею близько 3 га
Про це повідомляє інформаційний портал “Легендарний Київ” із покликанням на “AgroPortal”.
Закладати виноградник Григорій Кулініченко розпочав у 2010 році зі столових сортів, а у 2011 році додалися винні.
Тоді мені ніхто не міг підказати, які сорти винного винограду доцільно садити для того, щоб отримати вино високої якості, ні в кого не було досвіду. Всі говорили, що все-таки у нас північ, клімат холодний, і виноград не дозріє, не набуде необхідних кондицій. Тож мені довелося йти своїм шляхом — шляхом помилок та відкриттів. За ці роки близько 20 сортів, які випробовували, довелося викорчувати. На їхнє місце шукали інші, паралельно набували досвіду, розуміння, чого ми хочемо, і таким чином зараз наша колекція налічує більше 20 сортів винного та 40 сортів столового винограду. Перше вино ми отримали у 2013 році,
— розповів Григорій Кулініченко.
Крафтове виноробство — це мистецтво створення вина в невеликих кількостях із акцентом на якість, унікальність та індивідуальність продукції. У 2023 році виноробня Григорія Кулініченка отримала ліцензію на виробництво столових виноградних вин.
Винороб пишається кожною своєю пляшкою вина. Придбати їх можна, як правило, в туристичних локаціях, ресторанах, на фестивалях та ярмарках, які пропагують українські крафтові вина.
За словами Григорія Кулініченка, вони постійно проводять екскурсії на виноградники та винарню, знайомлять відвідувачів із продукцією на дегустаціях. А ще їхня винарня є засновником гастрономічно-туристичного маршруту “Дороги вина та смаку Київщини”.
Бажання збільшити площу насаджень є, але стримує сама система догляду за виноградником, оскільки він укривний. Зими у нас доволі холодні, тож є великий ризик вимерзання винограду. Тому ми змушені його прикопувати, а це потребує дуже багато ручної праці, часу, коштів,
— зазначив фермер.
Винарня Winekulinichenko оснащена обладнанням, яке дозволяє виробляти вино за сучасними технологіями. Особливістю та перевагою вин є те, що під час їх виробництва використовується, як правило, декілька сортів винограду. Це дає можливість купажувати вина, робити їх унікальними.
Нагадаємо, що з початку 2024 року вже 1053 сільськогосподарських товаровиробники Київщини отримали кредити на розвиток господарств: таку статистику надало управління агропромислового розвитку Київської ОДА.