13 січня Міністерство охорони здоров’я України розповіло у Facebook про впровадження нової системи оцінювання, яка замінить дискредитовані медико-соціальні експертні комісії (МСЕК).
“Міністерство охорони здоров’я України впроваджує нову систему оцінювання повсякденного функціонування особи. Це важливий крок у запровадженні прозорих та ефективних підходів до встановлення статусу інвалідності й підтримки людей з порушеннями здоров’я. […] Уже сформовано понад 1535 експертних команд, які обʼєднали понад 5600 лікарів – це в чотири рази більше, ніж було у складі МСЕК”, – ідеться в повідомленні.
За даними МОЗ, експертні команди працюють у 296 лікарнях по всій Україні.
“Від МСЕК до нових закладів охорони здоров’я передається понад 1,4 млн справ (включно з архівами), із яких більше ніж 44 тис. – це ті, що мали бути розглянуті МСЕК у першому кварталі 2025 року”, – ідеться в пості.
У відомстві обіцяють, що кожного, хто очікує на розгляд тепер уже ліквідованої МСЕК, повідомлять про дату, час і місце розгляду справи експертною командою.
“Система ще налаштовується, але найближчим часом усі процеси працюватимуть у штатному режимі”, – підкреслили в МОЗ.
Контекст
29 жовтня 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про вдосконалення системи МСЕК, президент Володимир Зеленський підписав його 18 листопада. У ньому, зокрема, пропонують вилучити обов’язок особи проходити медичний огляд у МСЕК і передбачити право особи визначати форму своєї участі в засіданні МСЕК (особисто чи онлайн).
19 грудня Рада ухвалила законопроєкт щодо ліквідації МСЕК. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що система МСЕК не відповідала викликам України під час війни і втратила актуальність у підходах до встановлення інвалідності. Закон Зеленський підписав 30 грудня.
З 1 січня 2025 року замість МСЕК запрацювали експертні комісії, які проводитимуть оцінювання відповідно до критеріїв Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я.
Скандал навколо МСЕК розгорівся на початку жовтня 2024 року. Тоді за підозрою в незаконному збагаченні затримали й заарештували керівницю Хмельницького обласного центру МСЕК Тетяну Крупу, в якої під час обшуку виявили $6 млн, а пізніше стало відомо про масове оформлення інвалідності прокурорам Хмельницької області, до чого, за даними журналістів, може бути причетна Крупа.
22 жовтня Зеленський провів засідання Ради нацбезпеки і оборони, присвячене МСЕК. Він заявив, що відповідальність за порушення має бути персональною, і анонсував кадрові рішення. Після засідання на той час генпрокурор Андрій Костін оголосив про звільнення.
За даними СБУ станом на кінець жовтня, протягом 2024 року скасували понад 4 тис. фіктивних висновків про інвалідність, 64 посадовці МСЕК дістали підозри.