Україна повернула з російського полону майже 5 тис. людей. Також вдалося провести репатріацію понад 7 тис. тіл загиблих військових. Про це 22 березня на конференції “Надія. Боротьба. Повернення”, присвяченій третій річниці роботи координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, повідомив голова штабу, начальник Головного управління розвідки Міноборони України генерал Кирило Буданов.
“Ми прийняли естафету від Міністерства реінтеграції у травні 2022 року. За дорученням президента України [Володимира Зеленського] взялися за дуже непросту роботу. 62 обміни, 4306 звільнених, 469 наших людей, врятованих поза обмінами”, – зазначив він.
У своїй доповіді очільник ГУР МО також згадав про репатріацію понад 7 тис. тіл загиблих.
Він додав, що на сьогодні створено мережу регіональних центрів, у своїй роботі коордштаб застосовує “найсучасніші технології та весь арсенал, доступний воєнній розвідці, для роботи з пошуку й повернення наших людей”.
Буданов наголосив, що організація опікується не лише військовополоненими, але й цивільними та їхніми родинами, має проєкти для підтримки сімей, дітей полонених і зниклих безвісти. Окремо він відзначив спеціальний проєкт, через який російські окупанти можуть добровільно здатися в полон, “Хочу жить”, проєкт пошуку військових армії РФ їхніми родинами “Хочу найти”, а також проєкт “Хочу к своим”, котрий передбачає обмін колаборантів на утримуваних країною-агресором Росією українців.
Голова коордштабу подякував усім, хто працює над поверненням українських військових з полону, й анонсував подальшу роботу за цим напрямом.
“Ми наполегливо працюємо над наступними важливими проєктами й можливостями для повернення наших людей з ворожої неволі. Ми розуміємо родини, яким так важко переживати кожен день, поки їхні рідні перебувають у руках ворога. Робота наших працівників буває емоційно важкою і невдячною. Але тим більше ми радіємо кожному звільненню, кожному поверненню наших людей: так, як це відбулося цього тижня. І ще відбуватиметься”, – підкреслив Буданов.
Контекст
19 березня з полону російських окупантів повернулося в межах обміну й поза ним 197 українських військовослужбовців, серед яких військовослужбовці Збройних сил України, Військово-морських сил, Нацгвардії, Сил територіальної оборони і прикордонної служби. Попередній обмін полоненими між Україною й Росією був 5 лютого – тоді повернули 120 українців.
На той момент із російської неволі в межах роботи координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими повернули 3956 осіб, із них 2024 року – 1358, зазначали у штабі.
Найбільший обмін відбувся 3 січня 2024-го, коли додому повернули 230 людей.