У різних регіонах України затримали ще 17 осіб, які вигадували нові “схеми” й допомагали військовозобов’язаним чоловікам ухилятися від мобілізації. Про це 7 лютого в Telegram поінформувала Служба безпеки України.
Спільно з працівниками Національної поліції СБУ провела комплексні заходи, під час яких виявила продавців фіктивних медичних довідок, маршрутів і перевізників, які намагалися переправити чоловіків за гроші в інші країни в обхід пунктів пропуску. Вартість таких “послуг” сягала $14 тис.
“На Донеччині затримано місцевого ділка, який продавав ухилянтам електронні карти втечі до Євросоюзу через так звану зеленку. За матеріалами справи, “маршрут” пролягав через лісові стежки й водойми на кордоні із сусідньою країною ЄС. На Дніпропетровщині затримано посадовця районного ТЦК і голову місцевої військово-лікарської комісії, які торгували фіктивними меддовідками про “погане” здоров’я. На Закарпатті в Рахівському районі затримано ділка, який споряджав ухилянтів у гідрокостюми й переправляв їх через прикордонну річку до ЄС. В Ужгороді затримано трьох водіїв міжнародних рейсів, які ховали військовозобов’язаних у кабіні вантажних фур і вивозили за кордон”, – ідеться у пресрелізі.
Також продавців довідок для “списання” з військового обліку за станом здоров’я викрили в Хустському районі на Закарпатті та в Черкасах.
Зараз усіх затриманих повідомили про підозру відповідно до вчинених злочинів, зокрема за ч. 2, 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон, вчинене за попередньою змовою групою осіб або службовою особою), ч. 3 ст. 368 (одержання неправомірної вигоди службовою особою), ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 369-2 (зловживання впливом), ч. 1 ст. 366 (службове підроблення), ст. 336 (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації), ч. 3 ст. 358 (підроблення документів, печаток, штампів і бланків).
За повідомленням СБУ, їм загрожує до 10 років ув’язнення з конфіскацією майна.
Контекст
У квітні 2024 року в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня. Він, зокрема, передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники й резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої військово-облікові дані через Центри надання адмінпослуг, електронний кабінет або прийшовши у ТЦК.
Лише за два дні в січні 2025 року поліція поінформувала про 10 схем щодо уникнення мобілізації, які виявили в шести областях України.