1 жовтня підпорядкований уряду Центр гуманітарного розмінування підписав перший договір із розмінування земель сільськогосподарського призначення, де переможцем аукціону стала компанія “Українські сервіси розмінування” (UDS), що належить матері колишнього нардепа Максима Єфімова
Про це повідомляє інформаційний портал “Легендарний Київ” із покликанням на “Главком”.
Всього, станом на 1 жовтня, Центр гуманітарного розмінування оголосив 20 тендерів із очищення агроземель від ворожих снарядів і боєприпасів. Ідеться про 6,69 тис. гектарів на деокупованих територіях Херсонської, Миколаївської, Харківської, Дніпропетровської, Київської областей.
За даними Мінекономіки, в Україні заміновано 5,6 млн га полів. За підрахунками урядовців, процес розмінування може розтягнутися на 70 років. У бюджеті 2024 року закладено 2 млрд грн на гуманітарне розмінування; закупівлі робіт і послуг проходитимуть через Prozorro. Водночас, за оцінкою Світового банку, розмінування України обійдеться нашій державі у $37,4 млрд. Крім цього, щорічні втрати України через заміновані сільськогосподарські землі складають понад $11 млрд.
У травні 2024 року уряд заявив: держава компенсуватиме фермерам 80% витрат вартості розмінування, а також виплатить компенсації тим, хто вже очистив свої ділянки і почав на них працювати. Участь в програмі можуть узяти аграрії, землі яких уже розміновані сертифікованими операторами протимінної діяльності із 24 лютого 2022 року до 15 квітня 2024 року. Для цього варто подавши заявку на отримання компенсації на адресу Центру гуманітарного розмінування [email protected]
У вересні 2023 року було зареєстровано ТОВ “Українські сервіси розмінування” пані Єфімової, яка є 70-річною матір’ю Максима Єфімова, колишнього нардепа від групи “Довіра”, до того ж, Любов Єфімова є громадянкою США. Керівником ТОВ став колишній заступник директора департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони Олександр Лієв.
Ніхто не приховує, що бізнесовими справами, які записані на Любов Єфімову, у компанії “Українські сервіси розмінування” насправді займаються її впливовий син Максим, а також Лієв. Зайвим підтвердженням цьому є допис та відео на фейсбук-сторінці, де сказано: “Керівництво UDS веде переговори щодо партнерства з Швейцарською компанією GCS яка є виробником машин розмінування”. На світлині екснардеп Максим Єфімов та Олександр Лієв.
Персона Лієва заслуговує на окрему довідку. На початку 2024 року правоохоронці затримала його і повідомили про підозру щодо розкрадання 1,5 млрд грн на закупівлі боєприпасів. За версією слідства, у серпні 2022 року посадовці Міноборони замовили в іноземної компанії артснаряди, які та не поставила. Суд узяв під варту Лієва, але у середині квітня він вже був на волі. Та попри офіційний статус підозрюваного гендиректор компанії Єфімових активно працює і навіть зібрав на велику презентацію 72 представників ключових органів центральної влади.
Всього на ТОВ “Українські сервіси розмінування” працює 144 фахівці, з яких 112 сапери. Іще фірма задіює на протимінні роботи сім машин-роботів.
На початку жовтня Центр гуманітарного розмінування обрав переможцем ТОВ “Українські сервіси розмінування” у двох закупівлях: розмінування 86,31 га у Шeвчeнківській територіальній громаді Миколаївської області і 79,54 га – у Снігурівській міській територіальній громаді Миколаївської області. Загальна вартість робіт склала 8,49 млн грн.
Крім цього, фірма Єфімових має шанси виграти ще три тендери з розмінування сільгоспземель:
- 487,32 га в Ірпінській громаді на Київщині, належать Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук. Під час аукціону фірма Єфімових різко знизила свою пропозицію – з 28,9 млн грн до 14,9 млн грн. Це навіть змусило замовника запросити додаткове обґрунтування;
- 251,63 га у Баштанській громаді Миколаївської області (орендує фермерське господарство “Саванна”). Різниця кінцевої ціни учасника від очікуваної вартості замовника склала 2,9 млн грн;
- 96 га у Бородянській громаді на Київщині (землі обробляє ТОВ “Агат Агро М”).
На ринку розмінування також з’явився і другий гравець, який безпосередньо пов’язаний із екснардепом Максимом Єфімовим. Це ТОВ “Українське агентство розмінування”, яке створено у лютому 2024 року. Разом із громадянкою Оксаною Коценко колишній обранець є співвласниками вказаної фірми.
На відміну від ТОВ «Українські сервіси розмінування» «Українське агентство розмінування» поки вдовольняється дрібними підрядами.
Максим Єфімов був народним депутатом VIII і IX скликань. У 2018 році стало відомо, що Єфімов придбав енергогенеруючу компанію “Донбасенерго”. Раніше цей актив належав оточенню президента-втікача Віктора Януковича. 1 грудня 2023 року обранець оголосив про дострокове складання депутатських повноважень через те, що захотів “зосередитися на питаннях захисту рідної Краматорської громади, усієї Донеччини й загалом – України”. Основними напрямками бізнесу Єфімова є машинобудування (Старокраматорський машинобудівний завод, Краматорський завод важкого верстатобудування), агропромисловий комплекс та альтернативна енергетика. За даними Forbes, у 2021 році Максим Єфімов входив у сотню найбагатших українців. Його статки оцінювалися у $205 млн.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук у коментарі журналістам пояснив, що здебільшого аграрії самостійно розміновують поля. Викликають саперні групи лише у важких випадках.
За словами експерта, офіційне розмінування і обстеження можуть стартувати від $1 тис. за гектар і доходити до понад $10 тис. за гектар. Всього в Україні після деокупації територій вдалося розчистити близько 400 тис. га сільськогосподарських земель.
У реальних фермерів скептичне ставлення до допомоги держави. У розмові з “Главкомом” аграрій із Херсонщини Юрій Болотов розвів руками, мовляв, централізована програма розмінування агроземель досі не діє.
Коли нас деокупували, то перші саперні групи багато чого допомогли. Проте останні півтора року ніхто нічого не робить. Гуманітарне розмінування не працює. Я ж власними силами намагаюся розміновувати поля, вже очищено близько 100 гектарів,
– розповів підприємець.
Він додав, що в середньому витратив $100 на гектар розмінованих земель. До прикладу, послуги фірмі мами екснардепа Єфімова обійдуться державі у 56,1 тис. грн ($1,3 тис.) за гектар очищених від снарядів земель.
Нагадаємо, що Юрій Бобровнік написав депутатське звернення до ДБР з проханням перевірити факт використання коштів з благодійного рахунку, який переяславський мер Вячеслав Саулко відкрив 28.02.2022 року для переяславської терооброни.