Проти п’ятого президента України, нардепа Петра Порошенка можуть ввести санкції РНБО за пропаганду Харківських угод і фінансування російської армії, заявило видання “Закон і Бізнес”.
Порошенко виступив із критикою Харківських угод, за якими Україна мала знижку на російський газ в обмін на базування Чорноморського флоту РФ у Криму. 3 січня в ефірі телеканала “Прямий” нардеп сказав: “Я хочу нагадати, що грабіжницький, із загрозою національній безпеці контракт 2009 року призвів до сумнозвісних Харківських угод. Він призвів до фактичного банкрутства України. Він був укладений не на п’ять, а на 10 років. І діяв цей контракт аж до 2019 року. Шансів припинити його ми не мали”.
За часів роботи в уряді прем’єр-міністра Миколи Азарова за президента Вікторова Януковича Порошенко мав іншу думку й називав угоди мистецтвом компромісу, наголосило видання “Закон і Бізнес”.
Автори зазначили, що саме Порошенко, працюючи в уряді, відповідав за просування Харківських угод. 2011 року в інтерв’ю “5 каналу” він наголошував: “Я переконаний, що базові угоди щодо ЧФ РФ – це мистецтво компромісу. Але продовження терміну було необоротно”. Про це повідомляла “Українська правда”, посилаючись на інтерв’ю, яке зараз на сайті та YouTube “5 каналу” знайти не вдалося.
За інформацією “Закон і Бізнес”, на посаді міністра економіки в уряді Азарова Порошенко відповідав за економічне співробітництво та виконання умов угод із РФ.
“Порошенко просував і власні інтереси – опановував російський ринок для Липецької кондитерської фабрики. При цьому, як відомо, не припиняв сплачувати податки в російський бюджет навіть після початку російсько-української війни у 2014 році”, – зазначили автори матеріалу.
Контекст
Харківські угоди 2010 року підписали тодішні президенти України й Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв. Ратифікацію Харківських угод 27 квітня 2010 року супроводжували бійка у Верховній Раді, димові шашки та кидання яєць у президію.
Відповідно до угод, Україна одержувала знижку на газ у розмірі 30% в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту Росії на території України із 2017-го до 2042 року. Як пояснювали у ДБР, фактично жодної знижки не було, оскільки за рік до цього Росія підвищила ціну на газ удвічі.