Агентство “Українські новини” оприлюднило антирейтинг скандалів навколо представників Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Журналісти додали до переліку випадки ймовірного зловживання службовим становищем, конфліктів інтересів, неправдивого декларування статків і зв’язків із громадянами Росії.
“Національне антикорупційне бюро – на межі розпуску. Як один із доводів називається кричуща неефективність органу й сума, яку проїло НАБУ за час свого існування. У щоденному інформаційному потоці – скандали змішуються, ми зібрали провали НАБУ в одному антирейтингу. Виявилося, що, якщо зібрати історії “героїв” Семена Кривоноса в одну книжку, вийде Кримінальний кодекс”, – написали журналісти.
До десятки скандалів із представниками НАБУ, за версією “Українських новин”, увійшли:
- Тімур Аршавін – детектив із доступом до державної таємниці – утік до Румунії, написало інформаційне агентство. У його дружини і її родичів виявлено чинне громадянство РФ.
- Микола Масляк – за його словами, офіційного викривача НАБУ затримали за підозрою в організації наркоторгівлі. За інформацією журналістів, угруповання, у якому діяв Масляк, щомісяця заробляло понад 50 млн грн.
- Олександр Риковцев, Станіслав Браверман і ще 15 детективів. У деклараціях співробітників НАБУ виявлено неправдиві відомості про криптовалюти. Зокрема, дружина детектива Риковцева задекларувала біткоінів на понад $1 млн, а детектив Браверман – сумнівні операції з криптовалютою на понад 1,3 млн грн.
- Валентин Шмітько – керівник підрозділу НАБУ кілька разів декларував великі суми готівки, яка часом сягала 2/3 його офіційного річного доходу. Згодом, за даними розслідувачів, він вивів за кордон понад 4,3 млн грн.
- Михайло Романюк – детектив, який одночасно розслідував справу “Роттердам плюс” й отримував елітну нерухомість, котру записував на родичів. Маючи у власності маєток, автомобіль та інше майно, він придбав квартиру на 117 м² за пільговою програмою “єОселя”.
- Роман Нєдов – заступник керівника підрозділу, який придбав дві квартири, записав їх на тещу, а згодом дружина отримала їх як подарунок із суттєво заниженою вартістю. У такий спосіб було приховано сотні тисяч доларів, стверджують журналісти.
- Станіслав Браверман – детектив, котрий мав статеві стосунки зі свідком у справі, до якої був причетний бізнесмен Борис Кауфман. Журналісти заявили, що це призвело до провалу двох великих корупційних справ. У червні Бравермана звільнили після значного медійного розголосу.
- Олександр Доценко – особа, яка фігурує в репортерському розслідуванні як викривач НАБУ, виявилася громадянином РФ із чинним паспортом, а також випускником Академії держслужби при президентові РФ.
- Олександр Скомаров – керівник 2-го Головного підрозділу детективів. За повідомленням “Українських новин”, він приховав російське громадянство свого батька і його бізнес в ОРДЛО.
- Маркіян Слоневський – старший детектив, який “кілька років поспіль отримував сотні тисяч гривень від російського бізнесмена Владислава Іскендерова нібито як повернення боргу. За російськими реєстраційними базами, Іскендеров проходить як єдиний власник підприємства “Оникс Групп” країни-агресора, котре з 2014 року працює в Бєлгороді й виконує держзамовлення”.
“Проблема НАБУ назріла й перезріла. Цей потік скандалів може зупинити тільки розпуск бюро й реформування антикорблоку загалом. Після цього можна буде перезапустити систему на нових принципах – для реальної боротьби з корупцією”, – заявили “Українські новини”.
Контекст
У липні експерт Олег Постернак заявив, що НАБУ є інституційною помилкою, яку неможливо виправити жодними косметичними реформами. Він написав, що бюро треба розпустити, а не реформувати.