В Україні виплати батькам після народження дитини можуть підвищити у п’ять разів. Про це перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак заявила “Радіо Свобода” в інтерв’ю, яке опублікували 8 липня.
“Ми маємо робити так, щоб кожна родина знала, що наступна дитина – це тільки радість і щастя без фінансових труднощів. Нещодавно ми подали на розгляд уряду великий комплексний законопроєкт, який […] спрямований саме на комплексну підтримку родин із дітьми”, – сказала вона.
Посадовиця зазначила, що законопроєкт ще не подали у Верховну Раду, але в уряді хочуть, щоб закон набув чинності з 1 січня 2026 року.
“Ми пропонуємо, щоб на кожну дитину після народження і пологів ми мамі будемо платити 50 тис. грн одноразовим платежем. Окрім того, з першого місяця до 12-го місяця дитини щомісяця ми будемо сплачувати платіж, який буде суттєво вищий, ніж поточний розмір 860 грн”, – наголосила Марчак.
За її словами, ідеться про “кратне збільшення”, після якого щомісячна виплата буде на рівні кількох тисяч гривень.
“Для того щоб жінка, яка сидить удома, навіть якщо чоловік працює і є годувальником у родині, щоб така жінка відчувала, що вона має свої кишенькові гроші і не залежить повністю від чоловіка”, – пояснила Марчак.
Заступниця міністра наголосила, що виплати підвищують згідно з філософією, що “жінка, яка народжує дитину, має знати, що в неї буде власний фінансовий ресурс”.
“Якщо вона захоче доглядати дитину до трьох років – це її право. Якщо вона захоче доглядати дитину до року, а далі виходити на роботу і бути самостійною, економічно незалежною, самореалізовуватися – жінка зможе отримати підтримку і в такій ситуації. І ця підтримка буде полягати в тому, що ми забезпечимо можливості догляду за дитиною”, – заявила Марчак.
Контекст
Зараз в Україні розмір допомоги в разі народження дитини становить 41 280 грн. Одноразово допомогу виплачують у розмірі 10 320 грн, решту суми виплачують протягом наступних 36 місяців рівними частинами – по 860 грн на місяць.
У березні Марчак повідомляла, що міжнародний показник відтворення населення – 2,2 дитини на одну жінку дітородного віку, а в Україні цей показник становить після початку повномасштабного вторгнення лише 0,9, – і це антирекорд в історії країни.