Колишній заступник генпрокурора Дмитро Вербицький більше не використовує символіки партії “Батьківщина” у своїх благодійних заходах, а партія дистанціюється від нього. У своєму блозі на “Цензор.НЕТ” колишній народний депутат, блогер Борислав Береза назвав це результатом дій громадянського суспільства й закликав Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) активізувати розслідування про незаконне збагачення експрокурора.
За словами Берези, після звільнення з прокуратури Вербицький спробував повернутися до влади, очоливши районний осередок партії “Батьківщина” і проводячи благодійні акції фонду “Країна добра” разом із партнеркою Христиною Ільницькою, яка також фігурує в розслідуванні НАБУ. Зараз партія намагається відмежуватися від діяльності експрокурора, заявив автор.
“За інформацією з одеського партактиву, ім’я Вербицького тихо зникло із внутрішньої комунікації партії “Батьківщина”. Його більше “не згадують на афішах”. Навіть заходи фонду “Країна добра” більше не використовують партійну символіку. Без публічної заяви, але партія від нього дистанціюється”, – зазначив блогер.
На його думку, у такий спосіб партія відреагувала на суспільний розголос, зусилля журналістів й активістів. Береза назвав це важливим прецедентом.
Він нагадує, що журналістські розслідування вказували на те, що Вербицький має статки, які не відповідають його офіційним доходам. Розслідувачі писали, що він і його близькі володіють будинком у селищі Коник під Києвом, віллою в Одесі, квартирою в Туреччині, кількома автомобілями, салоном краси. Береза підкреслив, що загальний обсяг необґрунтованих активів, за підрахунками Національного агентства із запобігання корупції (НАЗК), становить 29 млн грн.
За словами блогера, матеріали передали до НАБУ в травні 2024 року, однак, окрім відкриття провадження, жодних процесуальних дій щодо Вербицького бюро не провело.
Береза наголосив, що, попри дистанціювання партії “Батьківщина”, благодійний фонд Вербицького працює й далі, а експрокурор намагається “через благодійність створити собі індульгенцію від кримінального минулого”.
“Чим довше НАБУ буде мовчати, тим більше у Вербицького шансів перетворити свій піар на реальне політичне відродження”, – вважає колишній нардеп.
На його думку, суспільний тиск здатен змусити НАБУ активізувати провадження у справі Вербицького.
“Історія Дмитра Вербицького – це не просто пригоди чергового корупціонера. Це тест на зрілість інституцій. НАЗК впоралося. Суспільство впоралося. Партія… Нехай і із запізненням – теж. Не впоралося тільки НАБУ. Але ми не можемо собі дозволити йому піти тихо. І Україна не може собі дозволити, щоб справа Вербицького стала новою нормою. Поки він ходить по Одесі з пайками, ми чекаємо реального розслідування”, – підсумував Береза.
Контекст
7 травня 2024 року “Схеми” (проєкт “Радіо Свобода”) оприлюднили розслідування про те, що Вербицький живе в будинку в елітному котеджному містечку “Коник” у Києві, який його племінник придбав за дорученням від одеського бізнесмена за більше ніж 2 млн грн, що, як зазначили журналісти, ушестеро менше, ніж його ринкова вартість. Окрім того, 10 червня вийшла друга частина розслідування “Схем”, у якій ідеться про те, що дівчина Вербицького за пів року стала власницею елітного майна на суму не менше ніж 52 млн грн.
У червні 2024 року тодішній генпрокурор Андрій Костін підписав наказ про проведення службового розслідування стосовно Вербицького. 20 червня Вербицький заявив, що поширення у ЗМІ даних про його майно й майно жінки, із якою він зустрічається, пов’язане зі спробою тиску з боку фігурантів кримінальних справ у сфері грального бізнесу.
1 липня 2024 року стало відомо, що Вербицький пішов із посади “для уникнення негативного впливу на роботу відомства загалом”.