Народні депутати зареєстрували законопроєкт №13219, яким пропонують удосконалити механізми залучення інвестицій в будівництво “зелених” електростанцій в Україні, повідомило новинне енергетичне агентство ExPro.
За інформацією агентства, ініціаторами законопроєкту були представники комітету з питань енергетики й житлово-комунального господарства Андрій Герус, Олег Бондаренко, Андрій Кіт, Вікторія Гриб та інші.
“Як зазначено в пояснювальній записці, законопроєктом передбачається ряд змін у проведення “зелених” аукціонів. Зокрема, вони стосуються впровадження механізму підтримки для переможців “зелених” аукціонів у вигляді “чистої” премії, вирішення проблемних питань щодо обсягів квот на різні види генерації та щодо учасників таких аукціонів”, – ідеться в матеріалі.
Також пропонують упровадження для учасників аукціонів фінансового забезпечення, котре надають безпосередньо “Гарантованому покупцю”, як додаткової альтернативи банківській гарантії.
Окрім того, за даними агентства, законопроєктом планують продовжити строк дії аукціонів із розподілу квот на будівництво нових електростанцій на п’ять років – із 1 січня 2030 року до 31 грудня 2034 року.
Серед інших змін, нардепи хочуть удосконалити механізм видавання й обігу гарантій походження електроенергії з поновних джерел енергії відповідно до вимог європейського законодавства з метою забезпечення подальшого визнання українських гарантій походження у країнах ЄС, а також забезпечити можливість приєднувати установки зберігання енергії в межах механізму cable pooling.
Контекст
В Україні 2024 року відбулося кілька пілотних “зелених” аукціонів на будівництво нових сонячних, вітрових і гідроелектростанцій. За загального обсягу квоти 110 МВт вдалося залучити інвестицій лише на 1 МВт потужності ГЕС. Водночас два аукціони навесні 2025 року не відбулися через те, що не було мінімальної кількості учасників.