Із сирійського табору для біженців “Родж” удалося евакуювати українку з двома дітьми. Про це 29 квітня у соціальній мережі Х повідомив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
“За вказівкою президента України Володимира Зеленського Міністерство закордонних справ України разом із Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України евакуювали ще одну громадянку України та двох її дітей із Сирії, де вони перебували в таборі шість років”, – написав він.
Сибіга зазначив, що їм оформили паспорти й надали консульську підтримку для безпечного повернення додому. Він подякував колегам із ГУР МО за успішну спільну операцію, наголосивши, що захист прав українців за кордоном залишається для держави головним пріоритетом.
“Загалом Україна евакуювала з табору “Родж” 14 жінок і 41 дитину, завершивши остаточну евакуацію всіх громадян України, які звернулися з проханням про виїзд”, – заявив глава МЗС.
Upon President @ZelenskyyUa’s directions, @MFA_Ukraine together with @DI_Ukraine evacuated one more Ukrainian citizen and her two children from Syria, where they had been held in a camp for six years.
They were documented with passports and provided consular support for their… pic.twitter.com/s1f7QuIIY8
— Andrii Sybiha 🇺🇦 (@andrii_sybiha) April 29, 2025
У ГУР МО також прокоментували повернення українки та її дітей із Сирії й розповіли деталі спільної з українським МЗС операції.
Розвідники зазначили, що українка впродовж шести років перебувала у курдському таборі на північному сході Сирії фактично як полонянка. Вона стала останньою з тих, хто просив про евакуацію і кого вдалося повернути.
Громадянка та її діти вже в Україні, їх зустріли рідні.
Загалом у таборі “Родж” перебувало 89 громадян України, більшість яких – українки, зокрема з АР Крим, які з різних причин вирушили в Сирію у пошуках кращого життя й опинилися у складних життєвих обставинах, розповіли в ГУР, додаючи, що евакуйовані громадянки, яких удалося евакуювати із сирійського табору, здебільшого висловлюють жаль, що колись вирішили покинути Україну.
Контекст
На півночі Сирії сьогодні є два табори для біженців – “Родж” і “Аль-Хол”, там перебуває майже 43 тис. іноземних громадян, яких затримала регіональна влада за зв’язки з “Ісламською державою”, повідомляли у Human Rights Watch. За інформацією активістів, станом на 15 квітня там було приблизно 40 українських жінок і дітей. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у серпні 2020-го заявляв, що в “Аль-Холі” тоді було 100 українських жінок і дітей.
Українок та їхніх дітей у сирійських таборах тримають у підвалах, забирають їжу, повідомляли їхні родичі. В Офісі президента інформували, що українців, які перебувають у таборі “Аль-Хол”, перевіряють на ймовірні зв’язки з терористичною організацією “Ісламська держава”.
Питанням їх повернення займається спеціальна міжвідомча група, до складу якої входять представники МЗС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та ГУР МО.
У таборі від зневоднення й виснаження помирають діти, повідомляли в ЮНІСЕФ. За даними фонду, 6–10 серпня 2020 року в “Аль-Холі” померло восьмеро дітей віком до п’яти років, четверо з них – від недоїдання й виснаження, інші – від зневоднення, гіпоглікемії та інших станів, які легко можна вилікувати.
Від початку 2021 року до кінця березня в таборі вбили 40 дорослих і двох дітей, інформував ЮНІСЕФ. За даними організації, станом на зараз там перебуває приблизно 40 тис. дітей.
16 червня сім’я українців – мати і її семеро дітей – повернулися в Україну з табору для біженців у Сирії. Вони перебували в таборі “Родж” щонайменше із 2019 року.