Рішення про регулювання фармацевтичного ринку може обернутися для українців дефіцитом ліків і зростанням цін, що вдарить по рейтингу президента України Володимира Зеленського. Про це заявив у Facebook політтехнолог Олег Постернак.
За його словами, влада вибрала фармацевтичну сферу як безпрограшний майданчик для політичного позиціонування.
“Різні комунікаційні команди у владі це розуміють і “продають” відповідний порядок денний, адже сфера охорони здоров’я – це історія про життя в умовах, коли так багато смерті поряд через війну. Однак є всі підстави вважати, що президенту подали якраз те, що може стати ризикованим кроком, що буде мати негативні наслідки для його політичних планів на майбутнє. Я як політтехнолог, що неодноразово розробляв різні комунікативні концепти, відчуваю, що Зеленському намалювали гарну картину у вигляді “слайдиків”, – наголосив Постернак.
Політтехнолог зазначив, що “рецептура ідеї президентських радників і виконавців” така: уряд обмежує націнки на ліки, унаслідок чого мають з’явитися дешеві препарати й усенародна вдячність щасливого електорату.
“Після цього влада озвучує тезу про те, що ліки мають подешевшати на 30%, що як мед на голодні шлунки. Але чи хтось із радників підказав, що економічні й соціальні наслідки від озвучених рішень можуть стати бюджетною катастрофою, товарним дефіцитом, згортанням аптечної номенклатури і згортанням іноземних інвестицій, у тому числі американських виробників?” – вказав Постернак.
На думку політтехнолога, серед ризиків нового регулювання:
- зникнення частини імпортних ліків, адже іноземні фармкомпанії можуть припинити постачання препаратів в Україну;
- закриття малих аптек – малий аптечний бізнес у невеликих райцентрах і прифронтових регіонах не витримає обмежень націнки без маркетингових бонусів і буде змушений припинити діяльність;
- втрати бюджету через те, що обмеження націнок призведе до зменшення податкових надходжень – держава може недоотримати приблизно 8 млрд грн податкових надходжень 2025 року, що вдарить по фінансуванню медицини, армії та соцсфери;
- негативний сигнал для іноземних інвесторів, оскільки міжнародні фармкомпанії зі США та ЄС матимуть підстави для згортання інвестицій в Україну через непрогнозоване регулювання.
Постернак попередив, що замість зростання довіри виборців влада може дістати ефект, зворотний очікуваному.
“Рішення про регулювання цін на ліки може виявитися небезпечним репутаційним прожектом. Закриття аптек, зникнення ліків і зростання цін стане вже інструментом для критики влади під час виборчих перегонів”, – підсумував політтехнолог.
Контекст
5 лютого Зеленський заявив, що ціни на ліки в Україні мають знизити. Президент зазначив, що для розв’язання питання планують залучити Раду національної безпеки і оборони.
“Готуємо нові питання на РНБО – окрім тих питань, що стосуються фінансової стійкості держави. Треба підтримати фінансову стійкість кожної української сім’ї, усіх наших громадян. Багато в чому це стосується цінових питань, зокрема на життєво важливі речі, такі як ліки”, – сказав Зеленський.
За словами глави держави, “те, що роблять із цінами деякі аптечні мережі, абсолютно неприпустимо”.
10 лютого Аптечна професійна асоціація України повідомила, що надіслала до Міністерства охорони здоров’я декларацію про взаємодію щодо здешевлення лікарських засобів. Ініціатива передбачає пропорційне зниження вартості на всіх рівнях: виробники знизять відпускні ціни на зареєстровані препарати, дистриб’ютори – оптові ціни, а аптеки – роздрібні. Якщо домовленості набудуть чинності, зниження цін на ліки очікують із 1 березня.