2025 року зросла кількість звернень і висвітлених у медіа випадків порушень прав людини під час мобілізації з боку працівників ТЦК. Про це 21 березня в Telegram повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
За словами Лубінця, у Харківській області зафіксували понад 40 звернень за два з половиною місяці. Ідеться про недопуск адвокатів, використання сили, зброї та спецзасобів, ігнорування документів, а також інші протиправні дії.
Окрім того, як додав уповноважений Верховної Ради з прав людини, в Україні почастішали випадки, коли представники ТЦК збивають велосипедистів.
“Останнім часом у медіа розміщені щонайменше три відео, де велосипедистів збивають машиною, і потім люди у формі застосовують силу й цих велосипедистів поміщають до машин”, – підкреслив він.
17 березня Харківський обласний ТЦК та СП підтвердив, що в Харкові автомобіль зі співробітниками територіального центру випадково збив велосипедиста.
Лубінець запевняє, що кожен такий випадок не залишається без належної уваги.
“Наголошу, що такі дії є неприпустимими та потребують реагування”, – сказав уповноважений.
Контекст
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Минулого разу їхню дію продовжили до 9 травня 2025 року.
У квітні 2024 року в Україні ухвалили оновлений закон про мобілізацію, який набув чинності 18 травня. Він, зокрема, передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники й резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої військово-облікові дані через Центри надання адмінпослуг, електронний кабінет або прийшовши у ТЦК та СП.